Důvodem jsou podle radnice vyšší provozní náklady i vychytralost některých řidičů, kteří se svým vozidlem odjedou až po uplynutí provozní doby parkoviště. Tím se totiž vyhnou placení.

Na nižší parkovné se naopak mohou řidiči těšit v centru Luhačovic. A v celých Otrokovicích nezaplatí za odstavení vozu ani korunu. Omezí se však doba, po jakou budou moci nechat auta v tamní v Tylově ulici v části Bahňák.

Konkrétně ve Zlíně jdou na to znalci poměrů chytře. Auto zaparkují v Bartošově nebo Soudní ulici když jdou do práce a vyzvednou si jej až po 19. hodině, dokdy se tam za odstavení platí. Nyní jim ale radnice přistřihne křídla.

„Konec provozní doby parkovací zóny v těchto ulicích bude prodloužen ze stávající devatenácté na jednadvacátou hodinu,“ přiblížil městský radní Zdeněk Blažek.

Zdůraznil, že parkování v centru je určeno pro nejnutnější vyřizování na úřadech. Řada bezohledných řidičů ale prý blokuje místa pravidelně na celý den. Není proto výjimkou, že motorista zaplatí na vrátnici při vjezdu do ulice pět korun a stejně v místě nezaparkuje. Z toho důvodu zavádí magistrát nově výjezd z ulic do pěti minut zdarma.

„Jestliže řidič nenajde parkovací místo, nezaplatí nic. Za jistý komfort si však připlatit bude muset. Cena parkovného do půlhodiny se zvýší z pěti korun na patnáct. Za každých dalších pět započatých minut budou účtovat technické služby jako doposud pět korun. Vozidla zásobování budou moci v místě parkovat hodinu zdarma,“ upřesnil Blažek s tím, že parkovné za stání v centru nebylo zvýšeno minimálně pět let.

Jak přiblížil ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník, změna v cenách se proto dotkne i řidičů, kteří nechávají vozidla na parkovišti v Březnické ulici a na třídě Tomáše Bati v blízkosti Komerční banky.

„V Březnické ulici budou muset zaplatit místo dvacíti korun pětadvacet na celý den. Sazba na parkovacích automatech na třídě Tomáše Bati se zvýší ze stávajících čtyř korun za čtvrthodinu na šest,“ dodal Kostelník. V ostatních lokalitách zůstávají současné ceny nezměněné.

Nejmenovaný třicetiletý motorista ze Zlína není vůbec nadšený nápadem radnice, prodloužit v Bartošově ulici provozní dobu. Byl totiž jedním z těch, kteří v ní nechávali místo odstavené po celý den.

„Když jsem odcházel z práce po sedmé večer, hodilo se mi to. Teď asi budu nechávat auto na parkovišti na Čepkově,“ zauvažoval.

Na rozdíl od Zlíňanů pocítí naopak úlevu návštěvníci úřadu či blízkých obchodů v Luhačovicích, kteří nechávají odstavené auto na parkovišti za radnicí. První hodina tam bude od 1. května nově zdarma.

„Každá další hodina potom bude stát jako doposud deset korun. Maximálně však řidič zaplatí za deset hodin, tedy devadesát korun,“ ujistil starosta František Hubáček.

Stejně jako za radnicí, i na ploše za tamním Alfacentrem je parkování zpoplatněno od 8 do 18 hodin. Tam ale vyjde první hodina stání na pět korun, ostatní potom taktéž na deset.

„Cena v automatech ve městě zůstává také stejná, pět korun na čtvrthodinu,“ doplnil Hubáček.

V Otrokovicích zatím peníze za parkování ve městě účtovat vůbec neplánují. Motoristům chtějí prý vycházet vstříc, dokud to bude možné. Jisté omezení však motoristy čeká i tam.

„Řidiči si opatří parkovací kotoučky, na nichž si nastaví čas. V Tylově ulici budou moci stát dvě hodiny, ne celý den. Chceme umožnit všem zákazníkům blízkých obchodů v místě zaparkovat,“ objasnila mluvčí města Lenka Krupková.