U zlínské polikliniky postávají nastartovaná auta, řidiči v nich čekají, až blízcí přijdou od doktora. 

Pro pacienty, nezřídka vyššího věku, kteří za svými lékaři na poliklinice docházejí, zbývá k odstavení jejich vozu míst jako šafránu. Zlínský magistrát o těchto vleklých problémech pochopitelně dobře ví. Jejich řešení je však podle všeho během na dlouhou trať.

Kromě několika málo míst mají nyní veškeré parkovací prostory vyhrazeni lékaři nebo firmy sídlící poblíž polikliniky. „Jak člověk nepřijede do půl sedmé ráno, tak už nezaparkuje,“ přibližuje realitu všedních dní na ulicích Antonínova, Čiperova i blízkém okolí Miloslav Hlavička.

Se svojí manželkou tak prý dokonce musí čas od času chodit do budovy na etapy. „Zatímco ona jde do lékárny, já sedím v nastartovaném autě a popojíždím s ním tak, aby mohli ostatní vyjet a já zároveň nedostal pokutu za špatné parkování,“ popisuje pan Hlavička.

„Když jdu k lékaři já, popojíždí s autem zase žena,“ krčí rameny senior za volantem bílé felicie.

Podobné zkušenosti má i jednasedmdesátiletý Jiří Flídr z Rackové. Také on včera dopoledne čekal u polikliniky na manželku s nastartovaným motorem mezi zaparkovanými auty tak, aby mohl v případě potřeby okamžitě s vozem popojet. „Každý chce být co nejblíže, a tak místa nejsou. Dá se ale pochopit, že třeba z parkoviště na Březnické ulici je to pro starší lidi, kterým se hůře chodí, už daleko,“ upozorňuje Jiří Flídr.

Poměrně často zajíždějí k poliklinice i hlídky zlínské městské policie. Důvod je nasnadě. Řada šoférů se totiž ve snaze najít místo k zaparkování nezdráhá porušovat dopravní předpisy. „Strážníci řidiče běžně pokutují za stání v křižovatce a protisměru nebo nedodržení předepsané šíře vozovky. Často tímto přestupkem ztěžují výjezd sanitkám,“ poukázala mluvčí Městské policie Zlín Šárka Škubalová.

Ta vidí jako nejpalčivější problém to, že nemálo řidičů chce kvůli vlastní pohodlnosti parkovat co nejblíže vchodu do polikliniky. „Přitom na parkoviště v Březnické ulici nebo u bývalých garáží to není tak daleko,“ nabízí parkovací varianty Škubalová.

Asi vyhradí místa

Jak potvrzují slova mluvčího zlínského magistrátu Zdeňka Dvořáka, také město si je neuspokojivé situace ohledně parkování v okolí polikliniky vědomo. V jejím řešení má ale podle všeho notně svázané ruce. „V této lokalitě disponujeme pouze omezeným počtem vhodných pozemků,“ osvětluje mluvčí.

Přesto na radnici o brzkém zásahu do systému parkování u polikliniky uvažují. „Operativním řešením je vyhrazení několika parkovacích stání na pozemku města ze západní strany budovy polikliniky,“ konstatuje Dvořák. Město podle něj přemýšlí i o zahájení jednání s Univerzitou Tomáše Bati (UTB) o poskytnutí části parkovacího stání na jejím patrovém parkovišti před budovou UTB.

„Do budoucna se uvažuje o komplexním řešení parkování v celé lokalitě, pravděpodobně formou podzemního parkoviště před objektem polikliniky. To je ale záležitost budoucích let,“ doplnil Zdeněk Dvořák.