Již od sobotního rána se ožíval bývalý tovární areál bývalého Svitu až stovkami návštěvníků, jejichž pozornost se snažilo upoutat nemalé množství subjektů.

„Den zlínského kraje prezentujeme jako den otevřených dveří. Instituce a organizace pod Zlínským krajem jsou otevřeny veřejnosti," vysvětlila mluvčí Zlínského kraje Renata Škrobálková.

Své dveře tak v rámci Dne kraje otevřela Krajská galerie, muzeum, knihovna a pochopitelně Baťův mrakodrap, který nabídl návštěvníkům velmi oblíbený a nevšední zážitek, a to cestu proslulým Baťovým výtahem. Před mrakodrapem se také prezentovali žáci Základních uměleckých škol v rámci projektu Zuška? Zuška.

Nechyběla ukázka policejní, záchranářské, hasičské a zemědělské techniky, která na slušnou chvíli zabavila nejen děti. Hlavní program se však odehrával na platformě u 14/15 Baťova institutu, který se svými stánky obsadili regionální producenti potravin a návštěvníkům nabízeli širokou škálu produktů, od medu, přes masné výrobky až k pečivu a sladkostem.

Ti nejlepší či nejoriginálnější si následně odnesli ocenění Perla Zlínska, které udělovala agrární komora a předával je hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

„Původně jsme sem jeli jen nakoupit nějaké potraviny, ale už máme za sebou návštěvu knihovny, mrakodrapu a nejspíš se ještě zastavíme v galerii," přiznali studenti Matěj Skácel a Jitka Gábová.

Velký zájem vzbudila také historická lokomotiva, kterou se mohli návštěvníci svézt za drobný poplatek na trase Valašské Meziříčí – Vizovice.

JAKUB MIKEL