„Bude trvat hodně dlouho, než se nám podaří v řece obnovit dřívější život," říká jeden z rybářů Pavel Punčochář, který se o tamní revír stará pětadvacet let.

Řada let tvrdé práce přišla vniveč. Škody šplhají do tisíců. Obětí na životech je však mnohem více.

Mrtvý rak leží na hromadě pstruhů v jedné z odpadních nádob. Uhynulé střevle rybáři ani nesbírají, jsou moc malé a vybírat zaklíněná tělíčka z kamení a řas by trvalo příliš dlouho. Rybáři ale bojují s časem.

„Vlivem tepla se ryby začínají brzy rozkládat. Musíme pracovat rychle, aby se nám uhnívající těla nezačala rozpadat v prstech," vysvětluje rybář. Dodává, že pokud zdechliny leží na dně řeky bříškem vzhůru, je to dobře. Jakmile začnou plavat, je nesnadné je z tekoucí vody vytahovat.

Rybáři musejí potok vyčistit, aby zahnívající těla ryb nepáchla. Se sběrem ryb začali proto včera už v sedm hodin ráno u soutoku Dubovského potoka s Bratřejovkou. Čekaly je tři neradostné kilometry po proudu říčky směrem do centra Vizovic.

Zpočátku ve vodě nalézali jen mrtvé ryby. „Pstruzi jsou na čistotu vody hodně hákliví. Lekli do jednoho," tvrdí Punčochář. V centru Vizovic, kde se Bratřejovka stéká s Lutoninkou, už ale prý viděli živé jelce. „Je to jedna z nejodolnějších ryb, které v Bratřejovce žijí. Byli dezorientovaní, ale snad se vzpamatují," doufá s mírným optimismem v hlase rybář.

Pohled na otrávenou řeku byl pro rybáře hodně bolestivý. „Když vidím tu spoušť, je mi až zle. Než pstruh vyroste do průměrné velikosti, trvá to i pět let," popisuje rozsah škod rybář.

Nejhorší prý ale je, že spolu s rybami se otrávila i jejich potrava. Všechny vodní larvy, malé rybky i bakterie. Když ryby nebudou mít co jíst, stejně uhynou. „S chovem budeme muset začínat úplně od začátku. Nejvíc mě mrzí ti raci a také střevle," lituje rybář.

Kdyby prý v uplynulých dnech polevila vedra a v řece teklo více vody, zkáza by snad nedosáhla takových rozměrů.

Rybáři na břeh vytáhli téměř dva tisíce mrtvých pstruhů. Střevle, mřenky, hrouzky a další malé ryby ani nepočítali, šlo ale o stovky, možná tisíce dalších rybích zdechlin.

Související Rybáři sbírají z potoka tisíce mrtvých ryb