„Se zrušením poplatků u dětí souhlasím. Pravda ale je, že jsme díky nim zakoupili ledacos nového pro ordinaci a víc jsem mohla zaplatit i sestru, kterou jejich vybírání více zaměstnalo,“ sdělila například zlínská pediatrička Anna Martišová.

Změny v poplatcích nelituje prý ani další dětská lékařka Ludmila Křenová, která ordinuje v Otrokovicích.

„Žili jsme do loňska bez poplatků, myslím si, že bez nich budeme žít i nadále. Používáme je na provozní věci – toaletní papír, mýdlo, papírové ručníky, ale taky bonbóny pro děti. Určitě ne, jak nám kterýsi otec řekl, že bychom za to šli se sestřičkou do hospody,“ poznamenala.

Doplnila také, že z poplatků zřejmě stejně budou lékaři ještě muset platit daň. Zrušení plateb podle ní každopádně sníží zisk ordinací.

„Nevím, jestli pojišťovny zavedou třeba znovu bonifikaci, ale nějak by to kompenzovat měly,“ míní Křenová.

Rozporuplné pocity má z rušení poplatků slušovická pediatrička Eva Kalabusová.

„Na jednu stranu jsme je nikdy nechtěli, když jsme byli nuceni je už začít vybírat, tak to teď pro pediatry považuji za nevýhodu třeba oproti praktikům pro dospělé. Byl to bonus, který se mohl dát nejen do vlastní vybavenosti třeba přístroji, ale také na další věci,“ poznamenala.

Pozitivní podle ní určitě bude, že se díky tomu omezí zatěžující administrativní práce s pokladnou.

„Taky nebudeme muset ztrácet čas s vysvětlováním lidem, kolik platit, což musíme dělat už celý rok od zavedení poplatků,“ dodala. Díky takto vybraným penězům prý ale mohli mnohé v ordinaci pro malé pacienty vylepšit.

„Zkulturnili jsme třeba čekárnu a přikoupili nějaké hračky,“ poznamenala s tím, že měsíčně v ordinaci vybrali asi šest tisíc korun.

Zrušení poplatků těší radní Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví Hanu Příleskou (ČSSD).

„Iniciativu parlamentu vítám, ale zrušení mohlo přijít i v širší podobě,“ řekla Příleská. Kraj, který hradí za pacienty část poplatků a chce ještě v tomto smyslu dary občanům rozšířit, by tak mohl také na tomto výdaji ušetřit.

„Nemáme zatím přesně spočítané, nakolik která skupina pacientů možnosti daru od kraje ve výši poplatků využívala,“ doplnila.

Pediatři podle ní prostě dostanou méně peněz do vlastní kapsy.

„Příliv prostředků do systému zdravotní péče od pojišťoven poplatky stejně není ovlivněn,“ míní Příleská.