Ve Zlíně základní poplatek za jednoho psa v bytových domech činí 1000 korun, v rodinných domech pak 500 korun. Lidé v místních částech platí méně. „Od Nového roku se výše poplatku nezmění. Jeho zvýšení není výhledově ani plánované," ubezpečil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.
Na území krajského města je nyní zaregistrováno asi 6 tisíc psů. Na poplatcích za ně město vybere ročně přes dva miliony. Peníze podle Dvořáka putují do celkového rozpočtu města, ze kterého je pak hrazen úklid, známky či pytlíky na exkrementy.
O správném využití poplatků ovšem někteří Zlíňané pochybují. „Platím tisícovku. Je to dost a výš by to jít nemělo. Nevidím tady ani moc služeb, které by za ty peníze fungovaly," kroutí hlavou Libor Kovařík ze Zlína.
Obyvatelé Otrokovic platí za psa v bytě také tisíc korun. Tato částka zůstane ve druhém největším městě okresu stejná i po 1. lednu 2013, připlatí si ale ti, kteří psa chovají v rodinném domě či na pozemcích mimo budovy, třeba ve venkovním kotci. Ti dosud platí 300 Kč.
„Takovíto majitelé od ledna zaplatí 400 korun ročně za jednoho psa, popřípadě 600 korun za dalšího. U poživatelů starobního, plného invalidního, vdovského nebo vdoveckého anebo sirotčího důchodu to bude 80 a 120 korun," informovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.
Obyvatelce Otrokovic Kateřině Mikeskové se ceny příliš vysoké nezdají. I ona by ale chtěla, aby město peníze lépe využívalo. „Kolem parků, kam se chodí s pejsky na procházku, by mělo být dost odpadkových košů na exkrementy," přeje si Mikesková.
Nyní je podle obyvatelky Otrokovic Kateřiny Mikeskové na oblíbených místech pejskařů odpadkových košů poměrně málo. „Pak člověk musí exkrementy celou procházku nosit v pytlíku. Někteří dokonce sice výkal seberou, jak se sluší, ale pak ho nemají kam vyhodit, tak to pohodí do křoví," upozorňuje Mikesková.
Přála by si také, aby otrokovická radnice poctivým plátcům posílala sáčky na psí exkrementy poštou. „Poplatky platím přes účet, takže už se mi pak nechce chodit na úřad jen extra pro ty sáčky," vysvětluje pejskařka.
Levný Fryšták
Nejméně peněz platí majitelé psů ve Fryštáku. Pokud ho chovají v rodinném domě, posílají do městské kasy ročně jen sto korun. V obytném domě s více než dvěma byty platí za jednoho psa dvě stě korun.
Poměrně nízké sumy platí také pejskaři ve Slušovicích, 300 Kč na rok. „Poplatky jsou u nás stejné již několik let a o zvýšení se zatím neuvažuje," říká Marie Zavřelová ze Služeb města Slušovice.
Zdražovat se ale asi bude ve Vizovicích. Majitelé psů zatím platí 540 korun za psa v bytě, 180 Kč v rodinném domě. Částky tedy nejsou tak vysoké jako v dalších velkých městech. „V současné době je připravovaná nová vyhláška týkající se místních poplatků. O případné změně výše sazeb rozhodne na svém zasedání Zastupitelstvo města Vizovice, které se bude konat 10. prosince," popsala Eva Kubíčková z finančního odboru vizovické radnice.