Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze sháníme i sbírkou Zlínská akce cihla

zLÍN - Miluška Zvonařová pracuje v centru pro lidi s mentálním i tělesným postižením Slunečnice už od roku 2001. S postiženými však pracuje už třicet let. „Je na nás, abychom jim pomáhali. Český stát by jim měl více pomoci,“ myslí si.

6.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Jak vlastně vzniklo centrum Slunečnice?

Založila jsem ho v roce 2001. Bylo to z důvodu, aby lidé po ukončení školní docházky měli kam jít. V té době tady byla Integra a Obzor, ale nebyla tady žádná jiná chráněná dílna moderního typu, kde by mohli postižení pracovat například ve službách.

Kolik lidí se zdravotním postižením zaměstnáváte?

Patnáct lidí, jak s tělesným, tak mentálním postižením.

Jakými činnostmi se tito lidé u vás zabývají?

Kromě našich dílen dostáváme práce různého charakteru od podnikatelů. Stříháme například různé drátky pro rozvodny nebo třeba skládáme papírové tašky. Jsme oslovováni různými firmami, které potřebují udělat práci, kterou my jsme schopni zastat.

V jakém věkovém rozmezí máte zaměstnance s postižením?

Přicházejí k nám lidé po ukončení speciálních škol a praktických škol, tedy kolem dvacátého roku. Někdo k nám ale přijde už v osmnácti letech.

Jaké služby jim poskytujete?

Poskytujeme sociální služby, kde máme zaregistrované tři služby. Je to centrum denních služeb, sociální rehabilitace a sociálně terapeutické dílny.

Můžete to přiblížit?

Tyto činnosti na sebe navazují. Nejprve přijdou lidé do centra, kde se adaptují, a sepíšeme s nimi individuální plán. Zjistíme, co umějí, co dělají rádi, co by chtěli v životě dělat. Tímto způsobem je směřujeme i do dílen. Následují terapeutické dílny a zároveň sociální rehabilitace.

Ty terapeutické dílny jsou spojené už s chráněnými dílnami. Čili ten, kdo se to teprve učí, učí se v dílnách činnostem, ať už jde o gastro dílnu, keramiku, mydlárnu, kadeřnictví nebo kosmetiku. Až si tuto činnost osvojí, přestupuje do chráněných dílen. V nich už za tuto práci bere plat, má normální pracovní smlouvu a musí dodržovat zákoník práce a všechno, co se zaměstnáním souvisí. Když vidíme, že tento člověk dosáhl určitého výkonu, určitého cíle ve svém životě, snažíme se sehnat mu zaměstnání.

Mají šanci sehnat si práci i jinde než ve Slunečnici?

Párkrát se to podařilo. V tomto roce jsme umístili na volný trh práce dva a půl zaměstnance. Jeden nám tu zůstal na poloviční úvazek a na poloviční úvazek pracuje v Baumaxu.

Dostáváte nějaký příspěvek od státu?

Ano, na chráněné dílny dostáváme příspěvek. Ten je ale malý, proto si musíme pomáhat ještě nějak jinak. Naší prací si absolutně nevyděláme, to nedělá ani padesát procent toho, co potřebujeme na mzdy.

Změnila se nějak situace ve Slunečnici se zavedením nové reformy, která snížila příspěvky na zaměstnávání postižených?

Samozřejmě. Máme šest lidí s těžkým zdravotním postižením. Takže o to máme těch peněz míň.

Museli jste někoho kvůli tomu propustit?

Nemuseli. O to víc se ale musíme snažit. Jsou to lidi, které už známe a které nedovedeme jen tak propustit a říct jim, že prostě stát nepomůže. Myslím si, že je na nás, abychom nějak pomáhali.

Jak si tedy můžete pomoci?

Snažíme se hledat možnosti, jak získat finance. Například tento týden veřejnou sbírkou Zlínská akce cihla 2008. Sbírku děláme hlavně proto, abychom mohli zkvalitnit práci v tréninkové a chráněné kavárně.

S jakými problémy kromě nedostatků financí se potýkáte?

Ne všichni jsou zvyklí žít s lidmi s mentálním postižením. Nicméně v celém světě je to normou a jsem moc ráda, že se to stalo normou i pro naše zákazníky. Maminky s dětmi, které sem chodí, jim pomáhají, neházejí jim klacky pod nohy. Naopak když vidí, že se mu třepe podnos, že to není schopný donést, neřekne: já to za tebe vezmu, pojď, aby to bylo rychleji. Řekne: já tě doprovodím, ty to zvládneš. Což je úplně fantastické. Na rozdíl od lidí, kteří bydlí v domě nad námi, s těmi takové zkušenosti nemáme. Ti nám sem hážou odpadky, denně si nás zvou vyřizovat některé věci na radnici. Nejsou schopni přijít a říct, co se jim nelíbí, abychom to nějakým způsobem odstranili, nebo se nějak domluvili na kompromisu. Je nám to strašně líto. Na druhou stranu není těch lidí zase tolik. Těch, kteří nám pomáhají, je určitě víc.

Autor: Hana Šmardová

6.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kapitán Aukro Berani Zlín Ondřej Veselý

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Srážku dvou osobních aut řešili ve středu 18. října po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.
5

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

V Baťově institutu ve Zlíně je až do začátku ledna k vidění unikátní výstava stavebnic.Svět kostiček výstava, která nabízí průřez rozsáhlou soukromou sbírkou sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce. Výstava je k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 2. ledna 2018.

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Když Fastav nalosovali do základní skupiny Evropské ligy ke Kodani, fotbalisté dánského mistra vůbec netušili, s kým mají tu čest. Český stoper Michael Lüftner společně se slovenským záložníkem Jánem Gregušem a jeho krajanem Denisem Vavrem museli svým spoluhráčům vysvětlovat, kde Zlín leží a jakou ligu vůbec hraje.

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení