„Například třešně nebo broskve, ale i další stromy jsou plné květů, ale v korunách je klid. Vypadá to, že včel je málo, a to se může negativně projevit na úrodě,“ míní Jiří Martiš z Českého zahrádkářského svazu Vsetín.
Dalším rizikem jsou podle něho vyšší teploty a malá vlhkost. „Blizny v takovém počasí zasychají a hmyz je pak těžko může opylovat,“ vysvětlil Martiš.
Obavy pěstitelů potvrzují i včelaři. Podle nich to vypadá, jakoby zima přeskočila rovnou do léta. „Zimní generace včel odešla a dosud není nahrazena novou. Příroda trošku předběhla včelí vývoj,“ komentoval situaci předseda včelařského spolku ve Valašském Meziříčí Antonín Drda.
Podle něho existuje reálná hrozba, že většina květů opadne dříve, než nové včely dospějí a plnohodnotně se pustí do práce. Pak na ztráty v zemědělství může skutečně dojít.
Ohrožena je tak i produkce slivovice. Švestky podle zahrádkářů nasadí květy už velmi brzy. Provozovatelé pálenic si zatím ale starosti nepřipouštějí. Na hodnocení je podle nich ještě brzy.
„Ono to všechno nakonec můžou pokazit třeba i májové mrazíky,“ upozornil Vladislav Vaněk z pálenice ve Stříteži nad Bečvou. „Loňská úroda byla ale bohatá, určitě největší za posledních šest let, takže pokud letos bude slabší, tak se to vyrovná,“ poznamenal smířlivě Vaněk.