Roztomilá mláďata se nyní již postupně osamostatňují a prozkoumávají celou expozici. Spoustu času však i nadále tráví v bezpečí na máminých zádech.

„Jsme samozřejmě velmi rádi, že mláďata kotulů tady máme, protože jejich odchov není úplně jednoduchý," přiblížil zoolog a kurátor savců ze zlínské zoologické zahrady Pavel Shromáždil. Podle něj totiž není úplně jednoduché sestavit fungující chovnou skupinu.

„Právě s tímto problémem se v posledních letech trochu potýkáme. Samice zkrátka nepřijmou hned tak nějakého samce," vysvětlil zoolog.

Ve zlínské zoo chovají tyto roztomilé a pro návštěvníky atraktivní opičky již od roku 1999. Jejich původní první domov v Zoo Zlín byl na místě, kde dnes stojí tropická hala Yucatan, ve společné expozici s velkými papoušky ara.

„V roce 2004 se kotulové přestěhovali do nových přírodních expozic v Amazonii v americké oblasti zoo. V současné době u nás návštěvníci uvidí celkem 37 kotulů. Nejpočetnější tlupa obývá rozlehlou ostrovní expozici, v horní části Amazonie, kde mohou návštěvníci vidět další skupinu s letošními 5 mláďaty," popsala mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková. Jak dále uvedla, v pavilonu primátů žije třetí, pětičlenná skupina.

„Tahle opička je velmi zajímavá a atraktivní a chtěli bychom je chovat více, než v současné době tady máme, a protože je nechceme dovážet z přírody, tak jsme závislí na odchovech v zoologických zahradách," doplnil Pavel Shromáždil.

Ve zlínské zoo se ale kotulům daří a svědčí o tom i počet odchovaných mláďat. „Od roku 1999 se nám podařilo úspěšně odchovat na pět desítek kotulů," vyzdvihla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.