Ve středu totiž odbor územního plánování Zlínského kraje rozeslal všem zainteresovaným vyjádření k jejich nesouhlasu s realizací takových plánů. Z textu pak vyplývá, že o chystaném energetickém koridoru lze dále diskutovat, což je na moravsko-slovenském pomezí považováno za úspěch.

„Vzhledem ke vzdálenějšímu termínu realizace byl návrh ZÚR ZK upraven tak, že vedení VVN bylo přesunuto ze záměrů (z návrhu) do územních rezerv, aby mohl být ještě vzhledem k charakteru území, kterého se dotýká (CHKO Bílé Karpaty) dostatečně prověřen,“ píše se mimo jiné v textu rozeslaném krajskými úředníky.

Martin Štecher, coby zástupce obyvatel Březové, Horního Němčí, Korytné, Strání a Suché Loze, delegovaný do pozice mluvčího jejich 2620 podpisy, neskrýval nad postupem krajské samosprávy uspokojení.

„Momentálně je to přijatelné, protože nám to dává prostor pro další jednání,“ uvedl Štecher. Podobně hodnotí nový postoj kraje také sucholžský starosta Petr Gazdík. „Je to sice první, ale o to důležitější krok při prosazení názoru obyvatel území, jehož se připravované zásahy do krajiny týkají,“ poznamenal. Zadostiučinění cítí i starosta Horního Němčí Miroslav Bahula. „Určitě takový krok vítáme. Vždyť jsme se kvůli tomu setkali v pondělí i s hejtmanem,“ prozradil první muž horněmčanské radnice.

Aktuální postoj společnosti E. ON k problematice, která rozjitřila emoce na Slovácku, vyjádřil Vladimír Vácha z oddělení komunikace společnosti E. ON.

„Náš názor se nemění. Vzhledem k realizaci záměru, který se týká až roku 2015, to pro nás momentálně není aktuální záležitost,“ konstatoval Vácha, jenž nezbytnost vybudování energetického koridoru v regionu zdůvodnil tím, že jihovýchodní cíp republiky patří už nyní k energeticky nejvytíženějším oblastem.