Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice: Stop munici! Sliby politiků mají pohlídat podpisy lidí

Zlínsko – V ideálním případě deset tisíc podpisů a veřejné slyšení v Poslanecké sněmovně parlamentu. I to je jeden z dílčích cílů petice, která nyní koluje v obcích v okolí Vlachovic, respektive Vrbětic.

13.11.2014 34
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Jejím hlavním cílem je zajistit, aby z areálu muničního skladu skutečně zmizela veškerá munice a aby se zde už v budoucnosti s municí ani nemanipulovalo.

Podle jejích iniciátorů by měla bývalý vojenský areál převzít do své správy obec a vybudovat zde například průmyslovou zónu v civilním režimu. Stát, armáda i kraj se sice už k odvozu munice zavázaly, i v našem regionu se však říká, že „slíbené déle vydrží". Občanská iniciativa a dohled nad dodržováním daných slibů jsou tak v tomto případě více než na místě.

„Sliby jsou jedna věc a jejich plnění druhá. Je nezbytné podpisy dále sbírat a neustále kontrolovat a požadovat plnění bodů, jež byly přislíbeny," je přesvědčený Rostislav Kašša, zástupce petičního výboru. Podle něj měla petice začátkem týdne už více než 1500 podpisů.

„Snažíme se, aby k petici měl přístup co největší počet obyvatel. Osloveny byly všechny okolní obce, ovšem nejsem si jistý v jaké je momentálně fázi," říká Kašša. Při návštěvě webových stránek některé z obcí jižního Valašska však nenajdete snad žádnou, kde by na petici nebyl odkaz či kde by ji nešlo podepsat.

Podepsat petici přímo ve své obci mohou například i obyvatelé ve Vlachově Lhotě, Lipové, Haluzicích, Křekově, Nedašově a dalších obcích. Kde není petice na obecním úřadě, má ji pod patronátem alespoň někdo z místních. Podepisovat se mohou i lidé ve městech. Tuto možnost nabízí infocentrum ve Slavičíně. V nedalekém Brumově-Bylnici je možné se podepisovat na úřadě, v místní škole i školce.

Souběžně probíhá na webu také on-line petice. Tu podepsalo téměř 200 lidí. Zajímavé je, že ne jen z nejbližšího okolí. Řada podpisů je tu například ze Slovácka či z měst severní Moravy.

„Taky to chci podepsat. Není mi lhostejné, co se v našem kraji děje. Počkám ale, až pojedu za sestrou do Slavičína. Podpis na webu nemá takovou váhu jako ten na archu," říká i Magda Králová z 50 km vzdáleného Uh. Hradiště.

Signatáři petice však v textu položili i řadu otázek, na které by rádi znali odpověď. Jednou ze společností, která už reagovala, je i společnost Bochemie. Ta se v areálu zabývala především recyklací vyřazené munice.

Podepisovat se můžete v okolních vesnicích i městech

Signatáře například zajímalo, jak a kdy probíhají v areálu kontroly či jak se naplnil slib, že společnost vytvoří pracovní místa pro místní obyvatele.

„Poslední kontrola byla provedena 24. 6. 2014, předchozí kontroly mají datum 20. 11. 2013 a 30. 7. 2013. Při kontrole nebylo zjištěno porušení předpisů," konstatoval v jedné z odpovědí Miloslav Vodička, generální ředitel společnosti. Ten také potvrdil, že zde pracovalo 19 lidí z regionu.

„S výjimkou jediného jsou všichni z Vlachovic, Vrbětic, V. Klobouků a dalších nejbližších obcí," ubezpečil ředitel. Hlavní požadavek, odvoz munice, už byl v minulých dnech několikrát potvrzený.

„V momentě, kdy bude sedm dní bez výbuchu, začneme s převozem munice," uvedl Tomáš Tuhý, policejní prezident ČR.

Obce i města v okolí však chtějí pevné záruky, co se bude s areálem dál dít.

„Bylo nám sděleno, že o osudu areálu bude vláda s městy a obcemi v okolí ještě jednat," poznamenal Jiří Končický, starosta Slavičína.

Téma munice se však probírá i v dalších částech republiky. Například tam, kam by se měl nebezpečný náklad převézt. Jedním z vytipovaných míst je i Květná na Pardubicku.

„Situace z Vrbětic na Zlínsku se nesmí opakovat, byť v jiné části republiky. Budeme proto požadovat záruky bezpečnosti uložené munice," uvedl k převozu do „svého" hejtmanství hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Autor: Lukáš Fabián

13.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení