„Naším cílem je, aby zářijové zastupitelstvo muselo na základě petice rozhodnout o vyhlášení referenda. To chceme spojit s komunálními volbami, protože jen tak je zaručen úspěch referenda, ať už voliči rozhodnou jakkoli," říká Tomáš Pasterný.

Referendum je totiž závazné a tedy úspěšné v případě, že se jej zúčastní alespoň 35 % voličů. „V jiném termínu mimo volby je to ale méně pravděpodobné," tuší Pasterný.

Na kontrolu podpisů má magistrát ze zákona 15 dní. Je tedy jasné, že kdyby město trvalo na zákonné lhůtě, kontrola by se nestihla. Zastupitelstvo totiž zasedá 11. září.

„Kontrolu podpisů provedeme co nejdříve. Jde však o porovnání více než šest tisíc jmen a adres s registrem obyvatel, což chvíli trvá. V Olomouci, kde podobná iniciativa také probíhala, na tom pracovalo 18 úředníků i o víkendech. Tam však dostali petiční archy ke kontrole už počátkem srpna, tedy s dostatečným předstihem před zasedáním tamního zastupitelstva," říká mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Pro vyvolání referenda je potřeba 6250 platných podpisů. Nyní jich je sesbíraných 6300. Pokud úřad najde chybné signatáře a počet podpisů klesne pod 6250, vyzve magistrát iniciátory petice opět k doplnění podpisů. I od toho dne by však znovu běžela patnáctidenní lhůta na kontrolu údajů.