„Skončili jsme v těchto volbách čtvrtí, mírně jsme posílili. Je zřejmé, že Starostové a nezávislí jsou v našem kraji akreditovaná značka, kdy s námi opakovaně více než deset procent voličů počítá. Polepšili jsme si číselně, i když mandátů budeme mít stejně jako v předchozím volebním období,“ řekl Petr Gazdík Deníku.

V souvislosti s koaličními vyjednáváními poznamenal, že na úrovni celostátní politiky se teď STAN nejvíce baví s Českou pirátskou stranou.

„Jako první jsem volal krajské pirátské lídryni a pogratuloval jí coby zástupkyni zjevně úspěšné nové akreditované strany v krajském zastupitelstvu. Evidentně je to strana, která má zejména mezi mladými voliči pevný základ,“ uvedl Petr Gazdík.

Kromě Pirátů gratuloval také předsedovi krajských občanských demokratů, což jsou podle Gazdíkových slov kromě KDU-ČSL dvě nejbližší strany, se kterými chce STAN jednat. Přiznal však, že jsou připraveni jednat se všemi stranami v zastupitelstvu nově zastoupenými, kromě SPD.

„Co se projektu nové nemocnice týká, za mě se ukázalo, že ta obyvatele kraje tolik netrápí. Lidé se dle výsledků voleb zajímají o jiná témata než o projekt nemocnice,“ řekl Petr Gazdík.

Podle něj je zjevné, že voliči ponechali na novém zastupitelstvu, aby rozhodlo, zda projekt nové nemocnice pokračovat bude nebo nebude.

„Starostové a nezávislí jsou stále přesvědčeni, že projekt nové nemocnice je lepší. Pokud si ale budoucí nová koalice tento projekt nebude přát, tak s tím nic neuděláme. My jsme připraveni se takovému rozhodnutí se přizpůsobit. Nové vedení kraje bude evidentně řešit mnohem víc problémů než jen nemocnici. Na budoucí koalici bude, co s projektem nové nemocnice udělá,“ řekl Petr Gazdík na závěr.

Michaela Blahová uznala porážku

„Volby jsou vždy soutěž. Respektuji výsledky. Rozhodli voliči,“ uznala porážku v senátních volbách Michaela Blahová (KDU-ČSL). Před dvěma lety to přitom byla právě Blahová, kdo postoupil jako vítěz prvního kola do kola druhého.

„Chtěla bych poděkovat všem, kteří mě podporovali, důvěřovali mi. A také bych chtěla poděkovat své rodině i rodině, jak já říkám, lidovecké,“ vzkázala Blahová, která bude nadále působit v krajském zastupitelstvu.

Z postupujících kandidátů do druhého kola by zřejmě ani jednoho z nich veřejně nepodpořila.

„Zatím jsem neměla možnost nad tím přemýšlet, ale zřejmě bych veřejně ani jednoho z nich podpořila,“ uvedla Michaela Blahová.

Kdyby se stal znovu Libor Lukáš hejtmanem, který je na kandidátce Trikolory, co by byly jeho první kroky?

„Nejdříve bych se podíval kdo bude mým partnerem, předpokládám že bychom šli cestou, kterou jsme šli před volbami. To znamená cestou revize projektu nové nemocnice. A také bych se začal dívat na dopravní projekty o kterých si myslím, že se úplně dobře v posledních letech nevyvíjely,“ uvedl exhejtman Libor Lukáš.

Spokojeni mohou být členové koalice Trikolora Soukromníci a Nezávislí. Dostali se na hranici šesti procent. Hrdý na svůj tým byl krátce po zveřejnění výsledku krajských voleb i krajský lídr hnutí Trikolora Jaromír Bernátek.

„Ač máme výhodu naší koalice, tak největší výhodou je náš volební tým,“ pochválil kolegy. Jak reagoval na dotaz, proč je ve Zlínském kraji tolik lékařů v politice?

„Není jim lhostejný osud ve zdravotnictví v našem kraji,“ vysvětlil Jaromír Bernátek.