VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Pokorný: Vysílám s tisícinou wattu

Zlín - Petr Pokorný je otrokovický radioamatér. Jeho koníčkem je s pomocí vysílače a přijímače komunikovat s kolegy z České republiky a ze zahraničí. Účastní se také nejrůznějších mezinárodních radioamatérských soutěží.

4.2.2008
SDÍLEJ:

Petr PokornýFoto: DENÍK

Příběh jako z filmu Vrchní, prchni!

Cestu k zajímavému koníčku ukázali Petru Pokornému rodiče a prarodiče. „Můj děda byl radioamatér, můj otec byl radioamatér a já jsem také radioamatér (smích). Když mi bylo deset let, viděl jsem ve sklepě svého dědu vyrábět rádio. Jeden přijímač postavil i pro mě. Daroval mi ho pod stromeček. Později mě otec přivedl do bývalého domu pionýrů a mládeže, kde jsem se učil morseovku,“ zavzpomínal na své začátky.

Tvrdý boj o pásma

Radioamatéři vysílají v éteru v různých pásmech. Dříve měli větší volnost, v současnosti jsou sešněrováni pevně danými pravidly. O svůj prostor svádějí už dlouhá léta tvrdý boj s profesionály.

„Před druhou světovou válkou radioamatéři poprvé zjistili, že se můžou domluvit vysílačkami. Pásma ještě nebyla omezena, vybrali si proto střední vlny. Jak šel ale čas, komerční stanice zjistily, že jsou střední vlny bezvadné a radioamatérům je vzaly. Radioamatéři vzápětí vyzkoušeli, že jsou využitelné i krátké vlny, nad kterými tehdy profesionálové ohrnovali nos. Profesionálové ale opět zjistili, že jsou bezvadné i krátké vlny. Vzít nám je už ale nemohli. Radioamatérů už totiž bylo moc, měli už také svoji organizaci. Došlo tedy ke kompromisu a radioamatérům byly přiděleny určité výseky pásma krátkých vln,“ vysvětlil Pokorný.

„Doba šla dále, přišly velmi krátké vlny a ještě kratší vlny a situace se opakovala. Dnes už máme přidělena pásma od dlouhých vln až po ultrakrátké. Jenom ale určité úseky. O ty stále bojujeme, aby nám je profesionálové nesebrali,“ usmál se radioamatér.

Ping­pong s Měsícem

Rádiové vlny využívají radioamatéři k různým účelům. „Někteří pípají morseovkou, někteří mluví fónicky, jsou také amatéři, kteří se zajímají o spojení přes družici. Někteří dokonce využívají i spojení s odrazem z Měsíce. Namíří na Měsíc anténu, jejich volací značka startuje nahoru a z Měsíce se pěkně odrazí dolů k příjemci,“ vysvětlil Pokorný.

Dobrodružství s balonem

Dům, ve kterém bydlí radioamatér, poznají okolojdoucí snadno. Vysoko nad střechu mu obvykle vyčnívá dlouhá anténa. Čím je delší, tím je lepší. „Ohledně antén koluje hodně pověstí, hodně mýtů. Já si například před dvaceti lety usmyslel, že využiji k vynesení antény meteorologický balon. Tehdy nám totiž náhodou přistál na zahradě. Řekl jsem si: upevním pod něj anténu a pak zkusím vysílat. Vertikál budu mít čtyřicet metrů vysoký! Ve firmě jsme skutečně balon nafoukli heliem. Šli jsme přes celý Zlín s obrovským meteorologickým balonem! Děti se dívaly a smály, my jsme se na ně dívali a smáli. Pochodovali jsme vesele i pod dráty vysokého napětí. Doma jsem zkusil vysílat. Nebylo to špatné. Balon se ale samozřejmě za nějakou dobu vyfoukl. Ale byl to zážitek,“ zavzpomínal radioamatér.

Mauricius volejte za šera

„Běžný radioamatér má vysílačku o výkonu sto wattů. Samozřejmě je možné mít i výkon vyšší, pokud k němu dostanete povolení, řekněme jeden kilowatt. To je opravdu horní třída. Jsou ale amatéři, kteří se naopak specializují na malý výkon. Vysílat s menším výkonem je těžší,“ pokračoval radioamatér, který se sám na vysílání s malým výkonem specializuje.

„S jedním wattem jsem se například dovolal až do Japonska. Nebo na ostrov Mauricius u pobřeží Afriky. To bylo zvláštní spojení. Využíval jsem speciální rozhraní mezi dnem a nocí, kdy se dobře šíří signály. Za svůj největší úspěch ale považuji úspěšné vysílání s výkonem jednoho miliwattu, tedy jedné tisíciny wattu, kdy jsem se dovolal do Německa,“ doplnil Pokorný, který dostal za vysílání k západním sousedům i diplom.

Nejvzácnější je Antarktida

Která země je mezi radioamatéry nejvíce ceněna? Podle Petra Pokorného nerozhodují kilometry. „Nejdále se můžete dostat na druhou stranu zeměkoule. Třeba do Japonska. Ale radioamatéři nemají vždycky zájem dostat se nejdál. Některé bližší země jsou vzácnější. Atraktivní jsou ty, ze kterých se vysílá málo. Řekněme Grónsko, možná Island a Monako, kde je málo amatérů. Velice vzácnou zemí je Antarktida,“ uvedl radioamatér.

Hra na robinzony

Radioamatéři milují stejně jako ostatní lidé dobrodružství. Pořádají proto neobvyklé výpravy za hranice všedních dnů. „Jde o takzvané expedice. Domluví se pár lidí, amatérů, nadšenců, vezmou si svoje vysílačky a jedou lodí na nějaký ostrov. Radioamatéři z této pomyslné země vysílají tři dny a volají ostatní. Ti mají o kontakt s ostrovem velký zájem. I když se od nich nachází třeba velmi blízko,“ vysvětlil.

Vysílá Kon-Tiki

Mezi nadšenci, kteří den co den usedají ke svým vysílačkám a rádiovým přijímačům, je i řada známých osobností.
„Můj otec se spojil s vorem Kon­Tiki slavného cestovatele Thora Heyerdahla. Na voru byl radioamatér, který měl na starost komunikaci s okolním světem. Máme od něho doma nádhernou fotku voru ve formátu A4. Další příklad? Táta si popovídal i s jordánským králem Husajnem. Na velmi krátkých vlnách vysílali i astronauti na palubě raketoplánu Challenger. Američané chtěli přitáhnout pozornost veřejnosti k technice. A tak si pípali,“ doplnil radioamatér.

88 znamená líbám vás

Radioamatéři využívají k domluvě mezi sebou nejčastěji angličtinu. Rozumí si ale i díky pevně zavedeným zkratkám.
„Jde o mezinárodní zkratky, které používáme na celém světě. Abyste například nemuseli zbytečně vyťukávat slovo děkuji, napíšete jenom zkratku TKS. Řada zkratek je kuriózních. Když jsou radioamatéři strašně naštvaní, tak vám pošlou číslo 99. Lidově to znamená, abyste jim vlezli na záda. Pokud si pípáte s nějakou radioamatérkou, můžete použít zkratku 88. Znamená líbám vás,“ prozradil Petr Pokorný, který sám využívá osobní značku OK2 PZL.

Kartičky, kartičky, kartičky

Proč baví vysílání a přijímání signálů stále tolik lidí? Podle Petra Pokorného jsou jedním z důvodů barevné kartičky, které si radioamatéři mezi sebou při úspěšném spojení vyměňují.

„Kartičky připomínají pohledy. Každý si zvolí svůj lístek. Musí na něm být uvedena značka radioamatéra, země, čas, kdy spojení navázal, v jakém pásmu ke spojení došlo a podpis. Navíc můžete přidat vše, co uznáte za vhodné. Na kartičkách, které jsem získal, jsou například kokosové ostrovy, historická rytina Kaliningradu, obrovská anténa ve Skotsku, ilustrace z knihy Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem, fotografie belgické princezny Elisabeth, plachetnice, maják, rychlovlak, zvířata, vtipy, zeměkoule…“

Chcete si také pípnout?

Stát se radioamatérem může každý, kdo o tento koníček projeví zájem. „Nejprve je dobré podívat se na internet. Například na stránky Českého radioklubu www.crk.cz. Nebo si můžete prohlédnout časopis www.radioamater.cz,“ doporučil Pokorný.

Martin Lavay
4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 23 000 Kč Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružníci/frézaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru kovoobrábění, praxe v oboru, znalost výkresové dokumentace výhodou, manuální zručnost, samostatnost, pečlivost, pracovitost, loajalita, , Náplň práce: obsluha frézy a soustruhu, běžná provozní údržba stroje, , Nabízíme: neformální a přátelské prostředí, jednosměnný provoz, dlouhodobé zaměstnání, odpovídající ohodnocení dle kvalifikace a praxe, podpora profesního růstu. Pracoviště: Zlín aviation s.r.o., 2. května, č.p. 685, 763 61 Napajedla. Informace: Ing. Martina Jelínková, +420 607 724 008. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklízeči - pokojská/ý. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: úklid pokojů a společných prostor , , Požadavky: zodpovědnost , , Nabízíme: příspěvek na zdravotní obuv. Pracoviště: Rainer cz, s.r.o. - provozovna, Moravní, č.p. 958, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Michaela STOKLASOVÁ, +420 732 222 248. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeči administrativních objektech Vizovice. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UKLIZEČKA Vizovice, Do moderních administrativních prostor hledáme pracovnici/ka na plný ., , Pohodové klidné pracoviště, , Pracovní doba PO-PA 8hod/ 7 hod nebo 6 hod /den , , Práce vhodná i pro matky na MD pro aktivní důchodce ., , V případě ČID nebo OZZ náborový příspěvek, , Pracoviště Vizovice. Pracoviště: Moba, spol. s r.o. - slušovice 618 - sídlo, Školní, č.p. 618, 763 15 Slušovice. Informace: Jitka Matějcová, +420 603 268 220. Výroba - Výroba Montážní dělník 23 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montáž podlah, panelů, oken, dveří obytných modulů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: , - montáž izolovaných podlah, montáž příček a panelů obytných modulů, Nebo, - montáž oken a dveří obytných modulů, , Požadavky: , - SOU, SŠ vzdělání , - orientace ve výkresové dokumentaci , - flexibilitu, ochotu pracovat ve 2 směnném provozu , - Vyučený tesař/stolař výhodou, , Nabízíme: , - Stabilní zázemí ryze české výrobní společnosti , - Motivující mzdové ohodnocení , - Program benefitů , - Nástup dle dohody , , Pokud Vás tato pozice zaujala, prosím, zašlete svůj životopis na adresu kariera@koma-modular.cz. Pracoviště: Koma modular s.r.o., Říčanská, č.p. 1191, 763 12 Vizovice. Informace: Jitka Motýlová, +420 737 668 836.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

PhDr. Mgr. Ivo Mitáček je odborník na krizovou komunikaci a kandidát do městského zastupitelstva.

ON-LINE rozhovor s Ivo Mitáčkem, kandidátem do zastupitelstva

Bílka naštval Baroš. „Před zápasem fňukal, pak zápas rozhodl,“ kroutil hlavou

Fotbalistům Zlína útok na čelo tabulky nevyšel. Ševci nezvládli třaskavou bitvu s Baníkem. Po čtyřech vítězných zápasech bez inkasované branky vyšli bodově naprázdno. Před vyprodanou Letnou s Ostravou prohráli 1:2.

Šimko: Každý chce hrát, na tribuně vás napadají i myšlenky na odchod

ROZHOVOR/ Jedna minuta v závěru proti ostravskému Baníku, jinak lavička náhradníků nebo tribuna. To byla bilance Patrika Šimka až do zápasu proti pražské Slavii. Muž, který přišel do klubu v létě před pěti lety, nastoupil sice v základní sestavě, ale po zápase žádný důvod k oslavám neměl.

Lepší prostředí v ambulancích ORL v Baťově nemocnici

Plánovaná rekonstrukce ORL ambulancí v Krajské nemocnici T. Bati byla ukončena. Pacienti i zdravotníci nyní ocení nové, moderní a především větší prostory.  

Berani šlapali vodu. A Hradec odčaroval kletbu

Prokletí odčarováno. Čtyři roky a osm zápasů trvalo hokejistům Hradce Králové, aby odvezli všechny body ze Zlína. Poprvé od druhého zápasu čtvrtfinále play-off 2014 Berani ztratili proti Mountfieldu všechny body.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT