VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Pokorný: Vysílám s tisícinou wattu

Zlín - Petr Pokorný je otrokovický radioamatér. Jeho koníčkem je s pomocí vysílače a přijímače komunikovat s kolegy z České republiky a ze zahraničí. Účastní se také nejrůznějších mezinárodních radioamatérských soutěží.

4.2.2008
SDÍLEJ:

Petr PokornýFoto: DENÍK

Příběh jako z filmu Vrchní, prchni!

Cestu k zajímavému koníčku ukázali Petru Pokornému rodiče a prarodiče. „Můj děda byl radioamatér, můj otec byl radioamatér a já jsem také radioamatér (smích). Když mi bylo deset let, viděl jsem ve sklepě svého dědu vyrábět rádio. Jeden přijímač postavil i pro mě. Daroval mi ho pod stromeček. Později mě otec přivedl do bývalého domu pionýrů a mládeže, kde jsem se učil morseovku,“ zavzpomínal na své začátky.

Tvrdý boj o pásma

Radioamatéři vysílají v éteru v různých pásmech. Dříve měli větší volnost, v současnosti jsou sešněrováni pevně danými pravidly. O svůj prostor svádějí už dlouhá léta tvrdý boj s profesionály.

„Před druhou světovou válkou radioamatéři poprvé zjistili, že se můžou domluvit vysílačkami. Pásma ještě nebyla omezena, vybrali si proto střední vlny. Jak šel ale čas, komerční stanice zjistily, že jsou střední vlny bezvadné a radioamatérům je vzaly. Radioamatéři vzápětí vyzkoušeli, že jsou využitelné i krátké vlny, nad kterými tehdy profesionálové ohrnovali nos. Profesionálové ale opět zjistili, že jsou bezvadné i krátké vlny. Vzít nám je už ale nemohli. Radioamatérů už totiž bylo moc, měli už také svoji organizaci. Došlo tedy ke kompromisu a radioamatérům byly přiděleny určité výseky pásma krátkých vln,“ vysvětlil Pokorný.

„Doba šla dále, přišly velmi krátké vlny a ještě kratší vlny a situace se opakovala. Dnes už máme přidělena pásma od dlouhých vln až po ultrakrátké. Jenom ale určité úseky. O ty stále bojujeme, aby nám je profesionálové nesebrali,“ usmál se radioamatér.

Ping­pong s Měsícem

Rádiové vlny využívají radioamatéři k různým účelům. „Někteří pípají morseovkou, někteří mluví fónicky, jsou také amatéři, kteří se zajímají o spojení přes družici. Někteří dokonce využívají i spojení s odrazem z Měsíce. Namíří na Měsíc anténu, jejich volací značka startuje nahoru a z Měsíce se pěkně odrazí dolů k příjemci,“ vysvětlil Pokorný.

Dobrodružství s balonem

Dům, ve kterém bydlí radioamatér, poznají okolojdoucí snadno. Vysoko nad střechu mu obvykle vyčnívá dlouhá anténa. Čím je delší, tím je lepší. „Ohledně antén koluje hodně pověstí, hodně mýtů. Já si například před dvaceti lety usmyslel, že využiji k vynesení antény meteorologický balon. Tehdy nám totiž náhodou přistál na zahradě. Řekl jsem si: upevním pod něj anténu a pak zkusím vysílat. Vertikál budu mít čtyřicet metrů vysoký! Ve firmě jsme skutečně balon nafoukli heliem. Šli jsme přes celý Zlín s obrovským meteorologickým balonem! Děti se dívaly a smály, my jsme se na ně dívali a smáli. Pochodovali jsme vesele i pod dráty vysokého napětí. Doma jsem zkusil vysílat. Nebylo to špatné. Balon se ale samozřejmě za nějakou dobu vyfoukl. Ale byl to zážitek,“ zavzpomínal radioamatér.

Mauricius volejte za šera

„Běžný radioamatér má vysílačku o výkonu sto wattů. Samozřejmě je možné mít i výkon vyšší, pokud k němu dostanete povolení, řekněme jeden kilowatt. To je opravdu horní třída. Jsou ale amatéři, kteří se naopak specializují na malý výkon. Vysílat s menším výkonem je těžší,“ pokračoval radioamatér, který se sám na vysílání s malým výkonem specializuje.

„S jedním wattem jsem se například dovolal až do Japonska. Nebo na ostrov Mauricius u pobřeží Afriky. To bylo zvláštní spojení. Využíval jsem speciální rozhraní mezi dnem a nocí, kdy se dobře šíří signály. Za svůj největší úspěch ale považuji úspěšné vysílání s výkonem jednoho miliwattu, tedy jedné tisíciny wattu, kdy jsem se dovolal do Německa,“ doplnil Pokorný, který dostal za vysílání k západním sousedům i diplom.

Nejvzácnější je Antarktida

Která země je mezi radioamatéry nejvíce ceněna? Podle Petra Pokorného nerozhodují kilometry. „Nejdále se můžete dostat na druhou stranu zeměkoule. Třeba do Japonska. Ale radioamatéři nemají vždycky zájem dostat se nejdál. Některé bližší země jsou vzácnější. Atraktivní jsou ty, ze kterých se vysílá málo. Řekněme Grónsko, možná Island a Monako, kde je málo amatérů. Velice vzácnou zemí je Antarktida,“ uvedl radioamatér.

Hra na robinzony

Radioamatéři milují stejně jako ostatní lidé dobrodružství. Pořádají proto neobvyklé výpravy za hranice všedních dnů. „Jde o takzvané expedice. Domluví se pár lidí, amatérů, nadšenců, vezmou si svoje vysílačky a jedou lodí na nějaký ostrov. Radioamatéři z této pomyslné země vysílají tři dny a volají ostatní. Ti mají o kontakt s ostrovem velký zájem. I když se od nich nachází třeba velmi blízko,“ vysvětlil.

Vysílá Kon-Tiki

Mezi nadšenci, kteří den co den usedají ke svým vysílačkám a rádiovým přijímačům, je i řada známých osobností.
„Můj otec se spojil s vorem Kon­Tiki slavného cestovatele Thora Heyerdahla. Na voru byl radioamatér, který měl na starost komunikaci s okolním světem. Máme od něho doma nádhernou fotku voru ve formátu A4. Další příklad? Táta si popovídal i s jordánským králem Husajnem. Na velmi krátkých vlnách vysílali i astronauti na palubě raketoplánu Challenger. Američané chtěli přitáhnout pozornost veřejnosti k technice. A tak si pípali,“ doplnil radioamatér.

88 znamená líbám vás

Radioamatéři využívají k domluvě mezi sebou nejčastěji angličtinu. Rozumí si ale i díky pevně zavedeným zkratkám.
„Jde o mezinárodní zkratky, které používáme na celém světě. Abyste například nemuseli zbytečně vyťukávat slovo děkuji, napíšete jenom zkratku TKS. Řada zkratek je kuriózních. Když jsou radioamatéři strašně naštvaní, tak vám pošlou číslo 99. Lidově to znamená, abyste jim vlezli na záda. Pokud si pípáte s nějakou radioamatérkou, můžete použít zkratku 88. Znamená líbám vás,“ prozradil Petr Pokorný, který sám využívá osobní značku OK2 PZL.

Kartičky, kartičky, kartičky

Proč baví vysílání a přijímání signálů stále tolik lidí? Podle Petra Pokorného jsou jedním z důvodů barevné kartičky, které si radioamatéři mezi sebou při úspěšném spojení vyměňují.

„Kartičky připomínají pohledy. Každý si zvolí svůj lístek. Musí na něm být uvedena značka radioamatéra, země, čas, kdy spojení navázal, v jakém pásmu ke spojení došlo a podpis. Navíc můžete přidat vše, co uznáte za vhodné. Na kartičkách, které jsem získal, jsou například kokosové ostrovy, historická rytina Kaliningradu, obrovská anténa ve Skotsku, ilustrace z knihy Julese Verna Dvacet tisíc mil pod mořem, fotografie belgické princezny Elisabeth, plachetnice, maják, rychlovlak, zvířata, vtipy, zeměkoule…“

Chcete si také pípnout?

Stát se radioamatérem může každý, kdo o tento koníček projeví zájem. „Nejprve je dobré podívat se na internet. Například na stránky Českého radioklubu www.crk.cz. Nebo si můžete prohlédnout časopis www.radioamater.cz,“ doporučil Pokorný.

Martin Lavay
4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 23 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení Obsluha CNC laseru. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: SŠ/SOU strojního zaměření, případně zkušenost s obsluhou CNC laseru, znalost čtení výkresové dokumentace je podmínkou, vkolektivu uvítáme samostatného a spolehlivého kolegu, který je přátelský a je s ním sranda., Nabízíme: férové jednání, dobré zaměstnanecké zázemí, peněžní bonusy podmíněné kvalitními výsledky společnosti, práce na ranní směnu. , Náplň práce: příprava pracovního procesu, seřízení funkcí stroje, obsluha pálícího stroje, seřízení stroje dle programu, kontrola díků, běžná údržba stroje., Výhody: 25 dnů placené dovolené, tj. 5 dnů dovolené navíc nad rámec zákona, dotované obědy ze strany společnosti, placené přesčasy, dobrá dostupnost MHD 200 metrů od pracoviště, cyklostezka 150 metrů a úschovna kol pro zaměstnance, kryté parkoviště., Dobré zázemí: denní místnost, dotované automaty na kávu, barely s vodou v hale., Peněžní bonusy podmíněné výsledky společnosti., Práce na hlavní pracovní poměr., , Životopis zasílejte na info@tecnimetal.cz nebo volejte 733127976. Pracoviště: Tecnimetal - cz, a.s., Nábřeží, č.p. 578, 760 01 Zlín 1. Informace: Nataša Juříková, +420 733 127 976.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 24 000 Kč

Strojírenští technici Vývojový pracovník - vývoj nových výrobků a inovace stávajícího sortimentu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: technické vzdělání, praxe ve vývoji výhodou, nutná invence, technické myšlení a manuální zručnost při výrobě prototypů, je nutná znalost tvorby technické dokumentace v konstrukčních programech Varicad nebo Inventor a , schopnost řešit vývojové a inovační projekty, je požadováno vysoké osobní nasazení a schopnost učit se nové problematice, ŘP sk. B, aktivní řidič, Náplň práce: samostatná vývojová práce - analýza problémů, posouzení stávajícího stavu, návrh nového řešení, zpracování technické dokumentace a technologického předpisu, výroba a testování prototypu, posuzování souladu s legislativou a certifikace., Uvedené měsíční mzdy je možné dosáhnout po zapracování., Nástup od 1. 5. 2018 případně i dříve., Pokud splňujete výše uvedené požadavky, zasílejte své životopisy s názvem volné pracovní pozice v předmětu na e-mail sekretariat@egozlin.cz. Pracoviště: Ego zlín, spol. s r. o. - sídlo, U Pekárny, č.p. 438, 763 14 Zlín 12. Informace: Dagmar Voglová, .

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 13 000 Kč

Pracovníci pro ruční mytí vozidel Pracovník pro ruční mytí vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka na ruční mytí vozů a čištění interiéru autorizovaného servisu TOYOTA. Požadujeme manuální zručnost, spolehlivost a chuť pracovat., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování., První kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: T-motor zlín s.r.o. - provozovna, třída Tomáše Bati, č.p. 431, 763 02 Zlín 4. Informace: Vítězslav Bršlica, +420 724 542 478.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: oprávnění k řízení vysokozdvižného vozíku., Náplň práce: rozvoz betonové směsi vysokozdvižným vozíkem., Výhody: 25 dní dovolené, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Psg a. s. - sídlo, Napajedelská, č.p. 1637, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Markéta SKOUPILÍKOVÁ, +420 576 015 137,731 424 490p.Doležel(7-13hod).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dobré výsledky mohou studentům přinést 1500 Kč měsíčně

fotbal FC  FASTAV Zlín   - FK Jablonec. Ondřej Bačo v akci

Stoper Bačo: Ještě bych si rád zkusil zahrát v lize na hrotu

ON-LINE rozhovor: Velikáni českého umění

Podle čeho je poskládaná originální kolekce významných českých malířů? Jaký mají Češi vůbec vztah k umění? Jakou vůbec mají obrazy cenu? Nejen na to se můžete psát autorů výstavy Velikáni českého umění Michaely Orbesové a Pavla Chmelíka. Odpovídat vám budou ve středu 2. května od 13 do 14 hodin. Dotazy můžete pokládat již nyní.  

Primář urologie Michal Grepl odpovídal na dotazy ON-LINE

Co může varovat před rakovinou močového ústrojí nebo prostaty? Jak takové nemoci léčit? A jsou vlastně účinné volně prodejné léky na erekci? Nejen na to se můžete zeptat MUDr. Michala Grepla, nového primáře urologického oddělení ve zlínské Baťově nemocnici. Michal Grepl vám odpovídal ve středu 25. dubna mezi 14 – 15 hodinou.

Nejtěžší je sehnat pro vaření piva kvalitní kvasnice

Nikdy pivo neměl rád, nechutnalo mu, dopřával si raději víno. Teď sedmačtyřicetiletý Robert Sudický z Brumova-Bylnice na pěnivý mok nedá dopustit. A je to jen pár let zpátky, kdy si také založil vlastní minipivovar nazvaný Pivovar Bylnice.

Ševcům v bráně do finále poháru stojí Jablonec. Vstup je za dvacku

Zbývá udělat další krok, zdolat předposledního soupeře a jsou znovu ve finále MOL Cupu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT