„Celkově se dá říci, že čistota vody v Dřevnici je průměrná, i když v létě se stoupajícími teplotami klesá. To je však zcela běžný jev,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za oblast životního prostředí Vojtěch Jurčík. Život v řece je podle něj poměrně pestrý.

„Na horním toku se například vyskytuje pstruh duhový,“ prozradil. V Dřevnici prý žije také parma, plotice, střevle, jelec, lipan nebo lín. „V tůňkách pod splavy se občas vyskytne i kapr,“ dodal Jurčík. Řeku prý obývá i ohrožená ryba ouklejka pruhovaná, která má velmi vysoké nároky na čistotu vody.
Vzácností je občasný výskyt chráněného raka říčního, a to na horním toku Dřevnice.

Kolemjdoucí kromě ryb a korýšů mohou obdivovat také několik druhů ptáků, zejména kachen. „Žije tam kachna divoká neboli březňačka a také třeba čírka,“ upřesnil Jurčík. Kdo má štěstí, může spatřit i kriticky ohroženého ledňáčka.

Vodu však občas brázdí i méně sympatická zvířata. „Nora krysy nebo potkana by se někde blízko určitě našla, ti jsou všude,“ řekl Jurčík. Nepopulární hlodavce v Dřevnici zahlédli už i mnozí obyvatelé Zlína.

„Nedávno jsem přecházela přes most k supermarketu na Čepkově a obrovská krysa tam proháněla ve vodě kachňátka. Naštěstí nepochodila, ale nebyl to příjemný pohled,“ podotkla Marie Jurčová ze Zlína.

Pozorováním života v Dřevnici se zabývá i zlínské Ekocentrum Čtyřlísek. „Poměrně nedávno jsme byli na Dřevnici v Želechovicích a našli jsme tam jenom pijavky. Patrně jsme si vybrali úsek, kde voda není příliš dobrá,“ uvedl jednatel sdružení Martin Davidov.

Lidé, kteří u Dřevnice bydlí, mají řeku rádi. A to i přesto, že je například při povodních před deseti lety hodně potrápila. „Žiji tady odmala. Dřevnice nikdy neztratila ryby. Vídám tam kachny, racky, jednou jsem zahlédl i ledňáčka,“ pochlubil se Josef Bernášek ze Zlína. Dodal, že v dobách, kdy se nedaleké Slušovice staly jakýmsi centrem socialistického zemědělství, měl o řeku i strach. „Musela si poradit se spoustou chemikálií. Měla namále, ale přežila,“ řekl spokojeně.