„Pije se v každé době," nechal se slyšet hospodský z Bašty u Bédi ve Zlíně. „Lidé jsou ale opatrnější. Nikdo nechce oslepnout," dodává.

Zákazníci se prý častěji ptají, odkud alkohol pochází. Fakt, že konzumace alkoholu nějak zásadně neklesá, potvrzují i další hostinští. „Lidé pijí pořád stejně. Navíc bereme alkohol jenom od prověřených dodavatelů," nechal se slyšet výčepní David Malina z hospody U Máců.

Zároveň ale dodává, že zákazníci si častěji dopřávají spíše pivo než tvrdý alkohol.

„Že by zájem o alkohol nějak výrazně klesl? To by musela oslepnout polovina Zlína," komentovala situaci obsluha jedné z nádražních hospod, která však se slovy, že zde nemá vedoucího, nechtěla zveřejňovat svoje jméno. Zároveň dodala, že strach by měli mít spíše lidé, kteří doma schovávají starý alkohol, který může být ředěný metanolem.

Lidé šetří a je to znát

Obsluha dalšího nádražního zařízení, která si rovněž nepřála být jmenována, tentokrát z důvodu, že je zde pouze na brigádě, hodnotila situaci se slovy:„Jsem tu teprve krátce, takže to nedokážu porovnat. Ale podle toho, co jsem zatím viděl, si myslím, že se toho příliš mnoho nezměnilo."

Jinak vidí situaci Petr Šenkeřík, provozovatel restaurace Canada. „Lidé jsou opatrnější než dříve. Spíš si dají pivo nebo víno. Když už pijí tvrdý alkohol, často raději dají přednost zahraničnímu před tuzemským." Zkušenosti provozovatelů jsou tak někdy rozdílné.

„Zájem příliš neklesl. Nikdy jsme u nás problémy s metylalkoholem neměli a naši zákazníci to vědí. Od všeho máme patřičné papíry a alkohol prodáváme pouze po celých lahvích a ne rozlévaný," vysvětlila prodávající v jednom z nádražních zařízení, která si rovněž přála zůstat v anonymitě z důvodu nepřítomnosti provozovatele.

Majitel hospůdky Pod Lipou Karel Švéda má zkušenost takovou, že zájem o alkohol je menší. Důvod je však podle něj jiný než strach z otravy či případných jiných zdravotních komplikací.

„Lidé šetří a je to znát," dodává majitel hospůdky. Jedno je prý ale jisté. Toho, kdo si rád připije něčím ostřejším, totiž případná rizika příliš neodradí.

ROMAN BUČEK