Představitelé Petrůvky si v roce 2022 nechali zpracovat dopravní průzkum – měření rychlosti a intenzity automobilové dopravy. Výsledek je nepotěšil.

Osm z deseti řidičů v obci překračuje rychlost

„Z průzkumu mino jiné vyplynulo, že v měřeném úseku dochází k překračování maximální povolené rychlosti v 81 procentech případů. Varováním také byla nejvyšší naměřená rychlost v obci, a to 123 kilometrů za hodinu ve směru do Luhačovic a 115 kilometrů za hodinu ve směru na Slavičín,“ říká starostka Petrůvky Zdenka Slaníková.

Ilustrační foto.
Řidiči, nohu z plynu! V pátek policie v kraji rozjede velké měření rychlosti

Výsledek průzkumu byl jasným signálem pro zavedení preventivní bezpečnostních opatření.

„Měření probíhalo před dvěma roky a za tu dobu se intenzita provozu zvýšila. Umístěním radaru věříme, že dojde ke snížení rychlosti v obci a tím ke zvýšení bezpečnosti našich občanů,“ vysvětluje starostka.

Řidiče, projíždějící Petrůvkou, už nyní informují o aktuální rychlosti dva ukazatele. Jeden je umístěn vedle obecního úřadu.

„Protože kolem něj několikrát denně projdu, vidím, že řidiči většinou povolenou padesátku nejedou,“ dodala Slaníková.

Počet projíždějících vozidel se zvýšil

Také v Biskupicích, obci nedaleko Luhačovic, volají po zavedení úsekového měření. Podle starosty se průjezd obcí navýšil v posledních letech trojnásobně.

„Jeden z občanů si dal tu práci a spočítal projíždějící auta během jedné hodiny. Byla srpnová neděle, takže slabý provoz, a i tak obcí projelo 575 vozidel,“ říká starosta Biskupic Rostislav Kandrnál.

Originální výstava Zlínský podchod nabízí přehlídku osmadvaceti velkoformátových ženských portrétů.
Podchod v centru Zlína se proměnil v galerii. Zlepší to jeho image?

Dodává, že pohyb dětí při cestě do školy nebo jídelny, je také jedním z důvodů, proč chtějí řidiče donutit zpomalit.

Nehody v důsledku rychlosti

„Během posledního čtvrt roku 2023 se tady staly tři vážnější dopravní nehody, a to vše v důsledku vysoké rychlosti vozidel,“ říká Kandrnál.

Proto obě obce chtějí instalaci úsekové měření. Radarů za čtyři miliony se dočkají na přelomu srpna a září.