Ten totiž pořádal festival Poselství Tibetu, jehož byl mediálním partnerem i Zlínský deník. Pro každého návštěvníka, a nejenom hotelového, byl denně přichystaný nějaký program, při němž se mohl postupně seznamovat s Tibetem i jeho obyvateli. Festival vyvrcholil v neděli 13. března tvorbou tradiční mandaly.

Myšlenkou celého tibetského týdne nebylo jenom připomenout si krvavé potlačení tibetského povstání v Lhase. „Chtěli jsme právě lidem ukázat i trochu něco jiného z této země. Něco z její kultury, náboženství i tradic. Lidé dnes mají spoustu možností relaxace, ale hledají i nějaké duchovní obohacení. A to je právě ta příležitost. Tibet totiž pro nás znamená hlavně to duchovno,“ vysvětlil majitel hotelu a zároveň organizátor festivalu Marek Nesázal.

Návštěvníci se tak mohli seznámit například s tradičním tibetským cvičením Sedm lotosových květů, shlédnout zajímavé dokumentární filmy o zemi, ale ochutnat třeba i tradiční tibetské polévky nebo čaj, který je podávaný s mlékem a máslem. A vrcholem všeho byla tvorba mandaly, z barevého písku. „Příprava na to byla náročná. Písek jsme si totiž sami barvili temperami. Tibet totiž používá spíše studené odstíny, které se velmi špatně shánějí. Takže příprava na to, nám trvala takřka týden,“ prozradila manželka pana Nesázala Jana. Úderem polední hodiny to začalo.

Paní Jana si do malé trubičky nasypala obarvený písek a pomalu obsypávala předkreslené tvary podle barevné předlohy. „Chce to hlavně klid a rozvahu. Jde vlastně o takovou formu relaxace,“ vysvětlila Jan Nesázalová. Postupně se k ní přidávali další a další zájemci. „Není to tedy nic jednoduchého,“ připustil jedenáctiletý Salvator Saška z Valašských Klobouk. O to větší radost měl, když viděl, jak se i jeho dílem obraz krásně rozrůstá. Také jeho čtrnáctileté sestře Sáře to nedalo a zkusila si to. „Tohle by se mně líbilo, kdybych to mohla mít i doma,“ přála si Sára.

Mandala se minutou od minuty měnila v nádherný obraz plný barev. A jak to s ním dopadlo? Tak, jak to dělají i Tiběťané. Ti totiž na ní pracují i několik dnů. A krátce po té, co ji dokončí ji na znamení vší pomíjivosti a věčného koloběhu života zničí. To samé se stalo i s mandalou z Luhačovic. Děti ji celou rozmetly. A tím byl týden Poselství Tibetu uzavřen.