350letý buk zastupuje v anketě Strom roku Zlínský kraj

Osmnáctimetrová dřevina se již probojovala mezi dvanáct finalistů. Ve Hvozdné pro ni tuto sobotu chystají i speciální koncert. „Každoročně vyjíždíme na takzvané plenéry do přírody. Oblíbili jsme si například i Velké Karlovice. Starý buk jsme potkali právě v tamních lesích,“ uvedl Oldřich F. Krajíček z Valašského názoru. Netajil se obdivem k tomuto velikánovi.

„Když vedle něho stojíte, je to velice emotivní záležitost. Je to jako se dívat na katedrálu nebo barokní sochu. Strom jsme si natolik oblíbili, že jsme se rozhodli ho do ankety jmenovat, “ prozradil Krajíček. Dodal, že malíře uchvátil strom nejen proto, že to, co pamatuje, jim přímo nahání husí kůži.

„První cenu, což je odborné dendrologické vyšetření a péče, totiž potřebuje a zaslouží si ho,“ míní umělec. Na podporu buku se ve Hvozdné bude pozítří v 19 hodin konat i speciální hudební vystoupení. „Pro strom bude hrát kytarista, skladatel a písničkář Jiří Březík,“ prozradil starosta Miroslav Válek. Akce se uskuteční v mysliveckém areálu u rybníka Angalaška nebo v případě deště v hvozdenském divadle.

Buk v Bařince je osmnáct metrů vysoký a v obvodu má sedm metrů. Je s ním spjatá i řada pověr. Traduje se například, že kdo k němu o svatojánské půlnoci přijde obutý v kopýtkách, což je součást ženského kroje, a několikrát strom obejde, najde na botách bylinu. Ta ho prý vyléčí ze všech nemocí.
Prozatím pro buk v anketě hlasovalo přes dvacet lidí. Co se pořadí týče, stojí si zhruba v polovině.

Do soutěže Strom roku bylo letos přihlášeno celkem 88 dřevin. Dvanáct z nich postoupilo do finále. Hlasování skončí 11. října, vítězný strom vyhlásí Nadace Partnerství, která anketu organizuje, o devět dní později.