Popíjet tak už nebude beztrestně možné na autobusovém nádraží, v sadu Svobody, sadu Komenského, na tržišti Pod kaštany, náměstí Míru, náměstí T. G. Masaryka, v okolí Univerzitního a kongresového centra, v parku u Kudlovské přehrady, v okolí obchodního centra Čepkov, v ulicích Středová a Okružní na Jižních Svazích, v parku Kozlův žleb, u objektu Církve adventistů sedmého dne v Malenovicích a na Jarolímkově náměstí v Malenovicích.

Vyhláška také zakazuje pití alkoholu v místech, kde se nacházejí dětská hřiště nebo sportoviště a ve vzdálenosti do padesáti metrů od budov škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, státních a církevních budov.

Zákaz se nevztahuje na restaurační zahrádky.

Místa stanovila radnice na základě podrobné analýzy ve spolupráci s městskou policií a místními úřadovnami. Za poslední rok a půl si také mapovala, jak je to ve městě s konzumací alkoholu a veřejným pořádkem.

„Zjistili jsme, že je spousta míst ve Zlíně, kde se konzumuje alkohol ve velkém množství. Pijani po sobě zanechávají obrovský nepořádek, což by měla především vyhláška ošetřit,“ vysvětlil náměstek primátorky Martin Janečka.

Ředitel Technických služeb František Kostelník zatím nedokáže zhodnotit, nakolik bude v tomto ohledu účinná. „Předpokládám, že by měl být ve městě větší pořádek. Ale na druhou stranu, člověk se nemusí napít v parku nebo podchodu, aby urval koše nebo zapaloval kontejnery, ale klidně v hospodě,“ oponoval. Zda se projeví účinnost zákazu kladně, bude prý schopen říct třeba za rok. „Věřím však, že nebudeme mít každé pondělní ráno tolik ruční práce na zakázaných místech jako doposud,“ dodal.

Dalším důvodem, proč zastupitelé vyhlášku přijali, byla podle Janečky oblíbenost pití alkoholu na veřejnosti u mladistvých. „Vědí, že jim v restauracích nenalijí, tak si zakoupí pitivo v supermarketu a konzumují je třeba v parku. I tento nešvar bychom chtěli vyřešit,“ uvedl náměstek.

Neopomenutelným důvodem je také vizitka a prezentace Zlína, míní primátorka Irena Ondrová. „První, co cestující uvidí při výstupu z autobusu na nádraží, jsou lidé, kteří se válí na trávě a přikrmují rumem nebo borovičkou. Je to ostuda,“ dodala.

Přestože bude zákaz v uvedených lokalitách striktní, rada města může v jistých případech udělit výjimku. „Může o ni požádat pořadatel akce například při konání filmového festivalu či majálesu,“ objasnila primátorka.

Jako u každého porušení vyhlášky jinak hrozí přistiženým pijanům pokuta až do výše třiceti tisíc korun. „V případě slabších sociálních vrstev by mohl být problém ji vymáhat, ale hlídka by je každopádně z místa vyhodila. Mladí by si to ale možná rozmysleli,“ domnívá se Škubalová. Podle Janečky mají však i sociálně slabší jisté příjmy od státu, které by od nich město mohlo vymáhat prostřednictvím exekutora.

Názory místních na novou vyhlášku se různí. Například šestadvacetiletá Jana Misařová je jí potěšena. „Snad už se nebude ve městě potulovat tolik bezdomovců s lahví v ruce,“ zdůvodnila.

Osmadvacetiletého Jakuba Pospíšila trochu štve, že si nebude moci dát při čekání na autobus pivo v plechovce, jak to mívá ve zvyku. „Třicet tisíc pokuty rozhodně riskovat nebudu,“ podotkl.

Účinnosti nabude nové nařízení dnem vyhlášení, tedy patnáct dní po vyvěšení na úřední desce. Do té doby také radnice ve spolupráci s Technickými službami nainstaluje ve vytipovaných lokalitách značky upozorňující na zákaz konzumaci alkoholu.