Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pivečkova nadace pomáhá v Etiopii i na Slovensku

Zlín – Nové projekty, které mají zlepšit životní podmínky nemocných dětí v Africe, ale i posílit vzdělávací kapacity nezaměstnaných nebo handicapovaných na Slovensku, rozjíždí Nadace Jana Pivečky (NJP) ve Slavičíně.

6.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: REUTERS

Pomoc v Etiopii bude směřována do rehabilitačního centra Menagesha, kde se léčí děti nemocné s pohybovým systémem.

„Zanedbané děti tam sbírají doslova na ulici, vykrmí je a odoperují zdarma v ruské nemocnici. Ty šťastnější děti se pak učí chodit o berlích, ostatní s protézami,“ popsal tamní podmínky místopředseda správní rady nadace Michal Špaček.

Malí pacienti se však velmi záhy musejí vrátit do rehabilitačního centra, a proto tam je potřeba kvalitní fyzioterapeutka. Na účet NJP už přišlo asi padesát tisíc korun a jedním z prvních dárců byly děti z Dětského domova v Burešově, které prodaly svá výtvarná díla.

I díky jejich pomoci se nasbírala částka dostačující na čtyřměsíční pobyt rehabilitační pracovnice.

Ta do Etiopie odlétá v polovině listopadu se záměrem naučit nemocné děti efektivnějšímu cvičení s tím, že si potom pacienti budou moci vzájemně pomáhat při zábalech nebo polohování.

V centru stráví každé nemocné dítě přibližně rok a za tu dobu má možnost chodit do školy, což je pro většinu z nich první a jediné vzdělání.

Další peníze, které nadace od dárců získá, půjdou na druhou část projektu. „Chceme děti naučit vyrábět drobné výrobky z kůže pomocí ručního nářadí, aby se po roce stráveném v centru mohly zařadit zpět do života a nebyly na obtíž rodině,“ nastínil Špaček.

Jinou novinkou je přeshraniční projekt ve spolupráci s Dubnicou nad Váhom. „Je určen pro nezaměstnané, rodiče na mateřské dovolené, zdravotně handicapované nebo sociálně slabší občany z okolí Slavičína i Dubnice včetně mládeže,“ podotkla ředitelka nadace Božena Filáková.

Na tento projekt získala NJP dotaci od Evropské unie přibližně 2,7 milionu korun, z čehož bude 10 procent hradit ze svých prostředků.

Nadace si také v těchto dnech připomíná nedožité devadesáté narozeniny svého zakladatele, obuvníka Jana Pivečky.

Jan Pivečka

Narodil se 24. října ve Slavičíně 1919 a vyučil se ševcem. Pak začal pracovat v rodinné obuvnické firmě. Byl uznávaný odborník, a proto přijal nabídku Tomáše Bati pracovat v jeho továrnách v cizině. Až do roku 1990 žil v zahraničí, ale poté se vrátil do rodného Slavičína. Pořádal soutěže mladých talentů, podporoval studenty, ochránce přírody a mnoho dalších. Aby tyto aktivity sjednotil, založil v roce 1996 nadaci. Zemřel nečekaně 5. ledna 2004.

Autor: Iva Chmelová

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení