Zatímco Uherskobrodští mají situaci pod kontrolou, v metropoli Slovácka nemají na nepoučitelné lepiče letáků dobrý recept. Potvrdil to zástupce velitele Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

„Pachatele, kteří nepovoleně vylepovali plakáty na oficiální výlepní sloupy či desky, jsme přistihli několikrát. Můžeme jim však udělit pouze blokovou pokutu v maximální výši tisíc korun. V této situaci je však velmi těžké vyčíslit škodu. Můžeme proto jedině doufat, že se lepiči pokutou poučí,“ povzdechl si Pauřík.

Zároveň dodal, že s tímto problémem se potýkají už mnoho let. Jediné, co jim alespoň částečně pomáhá, jsou bezpečnostní kamery.

Pokud se plakáty objeví například na starém domě, policisté jsou rovněž bezradní.

„Pachatele musíme přistihnout při činu. Potrestaný musí být totiž ten, kdo plakát vylepil, a ne ten, kdo je pouze organizátorem akce, kterou oznamuje leták,“ vysvětlil Pauřík.

Nekončící trable s přelepovači a strhavači plakátů zažívají také manželé Stloukalovi, kteří jsou provozovateli dvanácti výlepních desek na Uherskohradišťsku.

„Nikdy jsme nikoho nepřistihli. Lidé nám plakáty buď orvou, nebo je přelepí jinými. A nezajímá je, že přelepí například program kina nebo Klubu kultury, kteří mají s námi službu oficiálně dohodnutou,“ rozčílila se Jiřina Stloukalová z Uherského Hradiště s tím, že z důvodu vandalismu raději ani nevybírají od svých „inzerentů“ platby předem.

„Nechceme, aby lidé platili za to, že jim někdo plakát přelepí. Manžel tak musí plochy stále objíždět a kontrolovat. Pokud objeví cizí plakát čerstvě nalepený, strhne jej. Ale to se moc často nestává,“ popsala neřešitelnou situaci Stloukalová. Podle ní bývá nejhorší situace v období voleb.

Ceny za výlepy jsou značně rozlišné. Třeba manželé Stloukalovi mají podle zástupců oslovených institucí poplatky mírné. Potvrdila to třeba Monika Týznerová z hradišťského Klubu kultury.

„Mohu říct, že Stloukalovi si berou za výlep poloviční sumu než konkurenční firma. Je to ale tím, že nemají desky přímo v centru. Naše plakáty však dáváme oběma firmám,“ uvedla Týznerová.

Jedni z těch, kteří se s problémy vylepování plakátů na špatná místa už několikrát setkali, jsou provozovatelé diskotéky v Topolné bratři Pavel a Jiří Chabičovští.

„Většinu plakátů si lepíme sami, ale některé svěřujeme i brigádníkům. Nemůžeme v tom množství zkontrolovat, jestli je nenalepili i tam, kam neměli. Jedna firma už si na nás stěžovala i na obci v Topolné. Když už přelepíme něčí plakát, musí se jednat jedině o starý a neplatný. A pokud vadí radním naše letáky v zastávkách, mají si je natřít a upravit. Jinak jsou orvané, tak je lepší mít na nich nový pěkný plakát,“ míní Pavel Chabičovský.

Zároveň dodal, že on alespoň při výlepu udržuje pořádek, zatímco od jiných lepičů se často setkává s odpadem od letáků, a to právě v zastávkách.