V Uherském Hradišti si svůj platební terminál chválí, ve Zlíně jej nově vyzkoušejí, jinde na úřadech rozpačitě krčí rameny

Bezhotovostní styk přitom na radnicích funguje už několik let i v dalších velkých městech Zlínského kraje. Mnozí občané si ho chválí, většinou ale platbu kartou nevyužívají ani nepožadují. Někteří odborníci upozorňují na rizika zneužití dat.

Zlín – první krůčky

Zlínská radnice odstartovala tento týden provoz celkem pěti nových terminálů určených pro bezhotovostní platbu poplatků platebními kartami. Umožňují občanům uhradit správní poplatek, pokutu za přestupek Městské policii Zlín či ekologickou daň. „Platební terminály jsou umístěny na Odboru dopravy, kde se správní poplatky za přepis automobilu či ekologická daň pohybují v řádu tisíců korun, u vydávání cestovních dokladů a na přestupkovém oddělení Městské policie Zlín,“ vyjmenovala místa, kde mohou občané nové terminály najít, mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. V pokladně zlínského magistrátu podle ní platební zařízení není, protože není předpoklad, že by zde platilo větší množství držitelů karet. „Nejčastější platby na pokladně jsou poplatky za komunální odpad obyvateli, kteří nemají bankovní účet nebo preferují hotovostní platbu,“ vysvětlila Masaříková. Zlínský magistrát chce ve zkušebním provozu ověřit zájem občanů o novou službu. Pakliže o ni bude zájem, počty terminálů ještě zvýší.

Uherské Hradiště – dlouholetá spokojenost

V prostorách Městského úřadu v Uherském Hradišti funguje jeden platební terminál v pokladně už od roku 2005. „S placením máme dobré zkušenosti. Je to další služba, jak motivovat občany k placení poplatků. Někteří jsou totiž například v časové tísni a nestíhají si jít do bankomatu pro hotovost. Na pokladně u nás ale můžete platit i například složenkou,“ uvedla mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková.

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!

Kroměříž – místo dvou terminálů už jen jeden

Občané Kroměříže si bezhotovostní styk na radnici neoblíbili. Podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny mnohem raději platí hotově. „Možnost platit kartou přes platební terminál v tuto chvíli mají občané jen na služebně Městské policie Kroměříž. Pokladny na radnici terminály aktuálně nedisponují. V minulosti sice pokladna na Husově náměstí terminál měla, nicméně zájem o tuto službu byl minimální, takže po přestěhování pokladny do nové budovy již terminál nebyl zaveden,“ vysvětlil Zrna.

Vsetín – nezájem občanů

Podobná situace jako v Kroměříži panuje i ve Vsetíně. „Platební terminál u nás máme jeden už od června roku 2005. Občané přes něj mohou platit správní poplatky v souvislosti s registrací motorových vozidel. Lidé ho ale moc nevyužívají. Platí především hotovými penězi. Tento terminál ale rušit nebudeme,“ sdělila tisková mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Další oslovené úřady bez terminálů

Na Katastrálním úřadě (KÚ) ve Zlíně terminál umožňující bezhotovostní platbu kartou nenajdete. „Platební terminály u nás nemáme. Myslím, že by je ani občané příliš nevyužívali. Plateb u nás není tolik,“ vysvětlila ředitelka KÚ Zlín Jiřina Huňková. Kartou nikdo neplatí ani na Finančním úřadě (FÚ) ve Zlíně. „Terminály nejsou u nás ani v žádném jiném finančním úřadě v České republice,“ uvedl zástupce ředitele FÚ Zlín Karel Skoumal. Ministerstvo financí (MF) ale jejich instalaci výhledově nevylučuje. „Je to cesta, o které do budoucnosti přemýšlíme. V posledních letech jsme vedli i určitá jednání s kartovými asociacemi. Nicméně musela by se vyřešit otázka transakčních poplatků. Za současné rozpočtové situace si lze jen těžko představit, že by tyto transakční poplatky hradil státní rozpočet,“ osvětlil současný stav tiskový mluvčí MF Ondřej Jakob.

Přijmou kartu, ale zaplatí za to

Městské úřady nebo jiné instituce, které projeví zájem mít ve svých prostorách platební terminál, si mohou vybrat ze služeb různých bank. „Za zavedení našeho platebního terminálu se nic neplatí. Za co se platí, jsou transakce plus případné opravy. Jaké jsou ale tyto poplatky, médiím nesdělujeme,“ odpověděla tisková mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Mnohé nezávislé organizace se opakovaně snaží upozorňovat na rizika spojená s používáním platebních karet. „Zneužívání karet se v poslední době množí. Doposud málo lidí si ale zatím uvědomuje ještě důležitější fakt, že s úplně každým použitím karty vzniká riziko. Člověk vysílá signál, že byl tehdy a tehdy tam a tam a platil takovou a takovou sumu za to či ono. Lidé za sebou při placení kartou zanechávají elektronickou stopu, která je zneužitelná,“ uzavřel Filip Pospíšil z organizace Iuridicum Remedium, která se zabývá bezpečnostními riziky.