Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platba kartou na úřadech se osvědčila i neosvědčila

Zlínský kraj - Magistrát města Zlína nechal tento týden do svých prostor nově nainstalovat platební terminály. Občané tak mohou některé poplatky magistrátu zaplatit kartou.

6.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Bezhotovostní styk na radnicích funguje už několik let i v dalších velkých městech Zlínského kraje. Mnozí občané si ho chválí, většinou ale platbu kartou nevyužívají ani nepožadují. Někteří odborníci upozorňují na rizika zneužití dat.

Zlín – první krůčky

Zlínská radnice odstartovala tento týden provoz celkem pěti nových terminálů určených pro bezhotovostní platbu poplatků platebními kartami. Umožňují občanům uhradit správní poplatek, pokutu za přestupek Městské policii Zlín či ekologickou daň. „Platební terminály jsou umístěny na Odboru dopravy, kde se správní poplatky za přepis automobilu či ekologická daň pohybují v řádu tisíců korun, u vydávání cestovních dokladů a na přestupkovém oddělení Městské policie Zlín,“ vyjmenovala místa, kde mohou občané nové terminály najít mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. V pokladně zlínského magistrátu podle ní platební zařízení není, protože není předpoklad, že by zde platilo větší množství držitelů karet. „Nejčastější platba na pokladně jsou poplatky za komunální odpad obyvateli, kteří nemají bankovní účet nebo preferují hotovostní platbu,“ vysvětlila Masaříková. Zlínský magistrát chce ve zkušebním provozu ověřit zájem občanů o novou službu, případně počty terminálů ještě zvýší.

Uherské Hradiště – dlouholetá spokojenost

V prostorách Městského úřadu v Uherském Hradišti funguje jeden platební terminál v pokladně už od roku 2005. „S placením máme dobré zkušenosti. Je to další služba, jak motivovat občany k placení poplatků. Někteří jsou totiž například v časové tísni a nestíhají si jít do bankomatu pro hotovost. Na pokladně u nás ale můžete platit i například složenkou,“ uvedla mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková.

Kroměříž – místo dvou terminálů už jen jeden

Občané Kroměříže si bezhotovostní styk na radnici neoblíbili. Podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny mnohem raději platí hotově. „Možnost platit kartou přes platební terminál v tuto chvíli mají občané jen na služebně Městské policie Kroměříž. Pokladny na radnici terminály aktuálně nedisponují. V minulosti sice pokladna na Husově náměstí terminál měla, nicméně zájem o tuto službu byl minimální, takže po přestěhování pokladny do nové budovy již terminál nebyl zaveden,“ vysvětlil Zrna.

Vsetín – nezájem občanů

Podobná situace jako v Kroměříži panuje i ve Vsetíně. „Platební terminál u nás máme jeden už od června roku 2005. Občané přes něj mohou platit správní poplatky v souvislosti s registrací motorových vozidel. Lidé ho ale moc nevyužívají. Platí především hotovými penězi. Tento terminál ale rušit nebudeme,“ sdělila tisková mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Další oslovené úřady – bez terminálů

Na Katastrálním úřadě (KÚ) ve Zlíně terminál umožňující bezhotovostní platbu kartou nenajdete. „Platební terminály u nás nemáme. Myslím, že by je ani občané příliš nevyužívali. Plateb u nás není tolik,“ vysvětlila ředitelka KÚ Zlín Jiřina Huňková. Kartou nikdo neplatí ani na Finančním úřadě (FÚ) ve Zlíně. „Terminály nejsou u nás ani v žádném jiném finančním úřadě v České republice,“ uvedl zástupce ředitele FÚ Zlín Karel Skoumal. Ministerstvo financí (MF) ale jejich instalaci výhledově nevylučuje. „Je to cesta, o které do budoucnosti přemýšlíme. V posledních letech jsme vedli i určitá jednání s kartovými asociacemi. Nicméně musela by se vyřešit otázka transakčních poplatků. Za současné rozpočtové situace si lze jen těžko představit, že by tyto transakční poplatky hradil státní rozpočet,“ osvětlil současný stav tiskový mluvčí MF Ondřej Jakob.

Chcete, aby u vás lidé platili kartou?

Městské úřady nebo jiné instituce, které projeví zájem mít ve svých prostorách platební terminál, si mohou vybrat ze služeb různých bank. „Za zavedení našeho platebního terminálu se nic neplatí. Za co se platí, jsou transakce, plus případné opravy. Jaké jsou ale tyto poplatky, médiím nesdělujeme,“ odpověděla na dotazy Zlínského deníku tisková mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Bezhotovostní styk – bezpečnostní riziko

Mnohé nezávislé organizace se opakovaně snaží upozorňovat na rizika spojená s používáním platebních karet. „Zneužívání karet se v poslední době množí. Doposud málo lidí si ale zatím uvědomuje ještě důležitější fakt, že s úplně každým použitím karty vzniká riziko. Člověk vysílá signál, že byl tehdy a tehdy, tam a tam a platil takovou a takovou sumu za to či ono. Lidé za sebou při placení kartou zanechávají elektronickou stopu, která je zneužitelná,“ uzavřel Filip Pospíšil z organizace Iuridicum Remedium.

Martin Lavay

6.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení