Nejvíce tanečních akcí je přitom připraveno pro obyvatele regionu do poloviny února, kdy začíná po fašankových obchůzkách podle křesťanů doba postní. Ani té se ovšem tradiční plesy nevyhnou.

Například Uherské Hradiště na Slovácku už má svůj XIX. Reprezentační ples města za sebou. Kroměříž jej měla v plánu uspořádat letos také, ale nakonec myšlenku odsunula na roky příští. Stejně jako u Zlína nebo Vsetína jsou důvodem poloprázdné pokladny i fakt, že je ve městech řada organizátorů jiných. Pořádat ples ale neodrazuje menší města jako Otrokovice, Slavičín, Valašské Klobouky, Brumov­-Bylnice nebo Chropyni.

Kdo se chce přesto pobavit na bále v krajském městě, jistě by si neměl nechat ujít 20. února jubilejní XX. ples v divadle. Členové uměleckého souboru chystají opět pro návštěvníky několikahodinový program, tentokrát s názvem Zlatá šedesátá v režii dlouholetého herce Dušana Sitka.

„Inspiraci budeme čerpat hlavně z českých muzikálů. Vydáte se s námi na chmelovou brigádu, i když mnozí z nás jsou již starci, zahrajeme si na klarinety, i když nás není tisíc, stejně jako my se stanete rebely a zavyjete jako ti správní šakali,“ láká a prozrazuje část programu Sitek. K poslechu i tanci zahrají přítomným plesový orchestr Coppelia a diskotéku nabídne Jaroslav Gruna. O předtančení se postará Taneční klub Rokaso Uherské Hradiště.

Další významnou akcí sezóny bude poslední lednový víkend 14. Reprezentační lázeňský ples, který se tradičně koná v Luhačovicích pod záštitou manželky prezidenta republiky Livie Klausové. Přivítá spoustu hostů i nabídne rozmanitý hudební program.

„Na taneční parket Vás vyzvou Septet Plus Dalibora Kaprase, Caroline Band, Marathon Band Dušana Mathona i cimbálová muzika Jaroslava Čecha. Jako hosté večera se představí Taneční škola A. & A. Mědílkovi, Lucie Vondráčková, Dalibor Janda a Jan Kalousek. Večerem bude provázet herec Jan Čenský,“ přiblížila kulturní manažerka společnosti Lázně Luhačovice Milena Hrbáčová.

Stejně jako mnohé školy v regionu připravuje 19. března v Interhotelu Moskva v pořadí již X. reprezentační ples zlínská univerzita. Ten letošní se ponese podle manažera Martina Honzka v duchu Las Vegas.

„Každý návštěvník by se na něm měl cítit jako celebrita. Připraveny jsou proto pro hosty láhve sektu, vystoupení Elvise Prestlyeho i oblíbená hra poker. Kdo přijede limuzínou, je ale zatím překvapením,“ sdělil tajuplně Honzek.

Zahanbit se nenechají ani folkloristé v kraji. IV. Krojový ples pořádá 23. ledna i Folklórní soubor Javorina ze Strání na Uherskohradišťsku. Jako hosty si pozvala evropského vítěze dechových hudeb Straňanku a cimbálovou muziku Lubomíra Graffeho z Brna.

„Oblečte se do kroje Vašeho kraje a přijďte si k nám zakřepčit. Atmosféra na plese bývá díky folkloristům z celého regionu neopakovatelná. Že nemáte kroj? Nevadí, můžete přijít i ve společenském, bavit se budete tak či tak,“ láká jedna z členek plesu Eliška Málková s tím, že každý příchozí dostane na ochutnání štamprli domácí slivovice.

Pro milovníky lidové kultury jsou připraveny dále Valašské bály ve Slavičíně, Brumově-­Bylnici i Valašských Kloboukách.

Ve Vsetíně bývá potom každoročně bitka o lístky také na Rybářský ples. Ten pořádají členové místního sdružení v kulturním domě 30. ledna.

„Jeho typickou charakteristikou je speciální tombola, v níž nebudou chybět živé ryby jako pstruzi, sumci, štiky, amuři nebo kapři. Hlavní cenou ale bude zájezd,“ prozradil jednatel místní organizace Českého rybářského svazu Radomír Surovec.

Oblíbený Květinový bál se bude konat 30. ledna i v Bystřici pod Hostýnem. Tentokrát na něm zahrají skupina Big Papa a cimbálová muzika Babica. Organizátoři slibují také břišní tanečnice a taneční skupiny Gradace.