„Dočetl jsem se o tom v novinách, tak jsem se ze zvědavosti nechat zkontrolovat. Kouřil jsem sice kdysi, ale už před třinácti lety jsem přestal,“ řekl třiašedesátiletý Zlíňan František Tomášek.

Na plicním oddělení jej nejprve vyšetřili pomocí takzvaného spirometru. „Lze tak zjistit příznaky chronické obstrukční plicní nemoci, na jejímž vzniku se velkou měrou může podílet kouření,“ vysvětlil primář plicního oddělení Vladimír Řihák.

Tomášek při vyšetření dopadl podle lékařů dobře. „A chválili mě také, že nekouřím,“ oddechl si po sdělení výsledků.

Stejnou pochvalu mohla dostat i dvaašedesátiletá Zlíňanka Alena Zikmundová. „Měla jsem před deseti lety problémy s dýcháním, ale pět let už nekouřím a je to jasná úleva. Nemívám tak ani záněty průdušek, jako dříve, ale přesto jsem se chtěla preventivně nechat vyšetřit,“ poznamenala.

Prověřit si plíce nechali i ti, kteří se kuřáckého neduhu dosud nemohou zbavit. Třeba devětapadesátiletý Václav Šandor z Otrokovic. „Mám už i po operaci nezhoubného nádoru plic před osmi lety. Pak jsem dva roky nekouřil, jenže přišel rozvod a kvůli psychice jsem zase začal,“ podotkl. Přestože jeho vyšetření dopadlo dobře, lékař ho pokáral. „Rozmlouvali mi to kouření,“ popsal.

Přišli ale i vyložení nekuřáci, například třicátník Jaroslav Medřický ze Zlína. „Pracuji s pěti kuřáky, a tak mě zajímalo, jak na tom jsem, když to musím pořát vdechovat. A je jsem sem nahnal taky,“ podotkl Medřický.

Lidem, kteří se chtějí závislosti na cigaretě zbavit, může pomoci další akce u příležitosti Světového dne bez tabáku, která se uskuteční od 9 do 12 hodin v Salesiánském klubu mládeže ve Zlíně na Jižních Svazích. Bude tam totiž umístěna mobilní poradna pro odvykání kouření.