Dne otevřených dveří se letos ve Zlínském kraji zúčastnily 3 ambulance. „Do Dne otevřených ambulancí jsme se zapojili poněkolikáté. Letošní ročník znovu potvrdil, jak důležité je nepodceňovat potíže a nechat si plíce vyšetřit. Jestliže nemoc odhalíme včas a začneme s léčbou, můžeme pacientům výrazně zkvalitnit život. Preventivní akce proto mají velký smysl,“ říká lékařka Alena Marčíková Vítkovská z kroměřížské plicní ambulance Spiromed.

Smrtelnou nemocí, která poškozuje plicní sklípky, trpí v Česku přibližně 2000 lidí. Jemná plicní tkáň se u nich mění na husté vazivo a jejich plíce tuhnou. Změna je nevratná. IPF se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Jedním ze znaků, jež nemoc doprovází, jsou i paličkovité prsty či nehty ve tvaru hodinových sklíček.

Den otevřených dveří plicních ambulancí kvůli IPF se v kraji uskutečnil již počtvrté.

„V roce 2018 se nám podařilo v celé republice zachytit 45 lidí s podezřením na IPF, u třech z nich se nemoc potvrdila, další měli jiné vážné plicní nemoci,“ vysvětluje doktorka Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) a dodává:

„Preventivní akce, dny otevřených ambulancí a osvěta jsou pro včasné odhalení nemocí zcela zásadní. IPF sice neumíme vyléčit, ale včasným podáním léků jsme schopni úbytek plicních funkcí zpomalit. Bez léčby nemocní bohužel zpravidla do 3 let umírají. Správným léčením lze přitom život pacienta prodloužit až o několik let.“

Lidé by neměli jakékoli obtíže s dýcháním podceňovat.

„Pokud někdo dlouhodobě kašle nebo se zadýchává, měl by navštívit svého praktického lékaře kdykoliv během roku. Ten jej vyšetří a v případě podezření na plicní onemocnění odešle ke specialistovi,“ uzavírá předsedkyně ambulantních pneumologů doktorka Ivana Čierná Peterová. Závažné onemocnění totiž vyloučí pouze komplexní vyšetření u plicního lékaře. (hed)

Obří herna Galaxie slaví deset let od založení.
Galaxie vítá miliontého návštěvníka