Psal se 19. duben 1945 a jemu bylo devět let. „Ti lidé šli z pole na oběd. Pochytali je všechny a nahnali do hořících domů na Ploštině. Stříleli do těch, kteří tam nechtěli,“ zavzpomínal pamětník.

Na místě tragédie, Ploštině u Drnovic na Zlínsku vyrostl v roce 1975 památník. Ten nyní čeká přestavba a celková rekonstrukce, která je rozdělená do tří etap. První etapa byla odstartována v pátek aktem poklepání základního kamene. Celé dílo má stá celkem 135 milionů korun, z čehož 108 milionů pokryjí dotace z Evropské unie. Realizace celého díla pak má být ukončena za dva roky.

Ilustrační foto
Dobrá zpráva pro lyžaře. Svah ve Zlíně bude fungovat ještě letos

Symbol odboje

„Z Ploštiny se během komunistického režimu stal symbol protinacistického odboje. Pořádaly se tady obří oslavy, ale připomínat ostatní místa už se jaksi nehodilo,“ uvedl při slavnostní příležitosti dlouholetý bývalý starosta Prlova Stanislav Gargulák. Podle něj se tak o osudu dalších obyvatel okolních vesnic nevědělo téměř nic.

„Je dobře, že se novým památníkem trochu napraví tato historická křivda,“ podotkl historik zlínského Muzea jihovýchodní Moravy Ondřej Machálek. Památník má mimo jiné sloužit k tomu, aby současné děti nikdy na oběti nacistického teroru nezapomněly. Nejen na obyvatele Ploštiny, ale i na ty z okolních obcí. Například z Prlova, Vařákových Pasek, či Juříčkova Mlýna.

Zlé tušení

„Byl jsem ve škole na vyučování a najednou se mě zmocnila úzkost. Po cestě okolo školy nikdy nejezdily auta a já jsem je venku slyšel. Když jsme šli ze školy, viděl jsem od Ploštiny stoupat dým. Tenkrát tam zemřel můj nejstarší bratr. Bylo nás devět dětí, byli jsme z rodiny, která se živila zemědělstvím. Bratr František měl 21 let. Šel se strýcem Janem a druhým bratrem Josefem na pole. Josef se vrátil dřív, toho nestihli nacisti chytit. Františka a strýce Jana však ano, zrovna šli na oběd. Pamatuji si, jak velikou jsem cítil úzkost,“ vzpomínal dnes čtyřiaosmdesátiletý Stanislav Machů.

Marianka, která je hlavní hrdinkou hudebního klipu valašské rockové kapely STRAM k písni V náručí; Bystřička, sobota 19. září 2020
Klip o snech dívky na vozíčku zaujal porotu, kapela STRAM převzala ocenění

Připomněl, že jeho strýc se z hořícího pekla nepozorovaně dostal. Tenkrát to byl on, kdo o běsnění a hrůzách na Ploštině vydal svědectví. „Pamatuji si, že se to stalo ve čtvrtek, a když jsme v pondělí pohřbívali své blízké, nacisti v tu chvíli vraždili v Prlově,“ dodal Stanislav Machů.

I on zdůrazňuje, jak je důležité, aby oběti války nebyly nikdy zapomenuty. Nový Památník Ploština tak bude patřit mezi odkazy doby pro mladou generaci.