Největší dodavatel zemního plynu na území Zlínska odůvodňuje zvýšení cen oslabením kurzu koruny vůči dolaru

Zákazníků této firmy z řad domácností se zdražení dotklo poprvé v dubnu, kdy se pro ně konečné ceny zemního plynu od RWE zvedly o 2,9 procenta. Tehdy se jednalo o první nárůst ceny po více než roce.

Drobní odběratelé mají ze zvyšování cen zemního plynu obavy. „Dost se toho zdražení bojím. Na plynu vaříme, v zimě s ním také topíme, tak budeme muset asi začít víc šetřit,“ domnívá se například Jana Svobodová ze Zlína.

Radikálnější názor však zastává jiná Zlíňanka. „Přemýšleli jsme doma o tom, že to vyřešíme jednoduše. Vaříme na elektřině a plyn používáme jen k topení. Zvažujeme koupi kotle na tuhá paliva, to by nám mohlo v rozpočtu domácnosti ulevit,“ zamyslela se Jitka Ptáčková.

Důvody zvyšování ceny plynu objasnil obchodní ředitel a člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop. „Do cen zemního plynu pro třetí čtvrtletí letošního roku se negativně promítá výrazné oslabení kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Koruna je v současné době s hodnotou přes dvacet korun nejslabší za posledních patnáct měsíců,“ vysvětlil Tomáš Varcop.

Vliv měla podle něj rovněž stoupající cena ropy a ropných derivátů na světových trzích. Barel ropy na jaře zdražil o více než deset na téměř osmdesát dolarů.

Podle slov mluvčího většinového dodavatele plynu na území Zlínského kraje však zdražení nebude nijak dramatické. „Měsíční náklady u domácnosti využívající zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění tak vzrostou zhruba o 100 korun. Domácnosti, která na zemním plynu pouze vaří, stoupnou měsíční náklady o 4 koruny,“ vypočítal mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Konstatoval, že cena zemního plynu se navíc zvyšuje pro letní měsíce, kdy je spotřeba zákazníků nejnižší z celého roku. Ročního vyúčtování, které klienti dostanou, by se však prý lidé neměli obávat.

„Uplynulé zimní období je již zohledněno ve vyúčtování, které zákazníci dostávají již od dubna. Společnosti skupiny RWE, a tedy i Jihomoravská plynárenská, v uplynulém roce několikrát po sobě snižovaly cenu, a to celkově o více než 13 procent, což se i při delším topném období projevilo na vyúčtování zákazníků pozitivně,“ sdělil regionální mluvčí společnosti RWE Transgas Jiří Bezděk s tím, že ve většině případů neměli odběratelé žádné nedoplatky.

Pokud by však zákazníci nebyli schopni najednou fakturu za odběr plynu uhradit, existuje pomoc. „Nejvhodnějším řešením je včasná návštěva zákaznické kanceláře, kde se může klient domluvit na individuálním splátkovém kalendáři, aby nemuselo dojít k upomínání a následnému odpojení,“ nastínil mluvčí Bezděk.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Včasná reakce je podle něj velmi důležitá. Je nejlépe přijít před uplynutím doby splatnosti faktury. Zákazníkům, kteří neplatí zálohy nebo mají dluh z minula, pošlou plynaři dvě upomínky. Poté je případ předán k soudnímu vymáhání či exekuci. Podle Jiřího Bezděka jde však o krajní řešení, které se navíc zákazníkovi značně prodraží.

Někteří lidé již vyúčtování za zemní plyn dostali, výší fakturované částky zaskočeni však prý nebyli.„Nám faktura za plyn již přišla a od té loňské se příliš nelišila. Nemyslím si, že by to mělo být za rok výrazně jiné,“ řekla Marie Koutná ze Zlínska.

Zákazníci si mohou svého dodavatele energií vybrat. Kromě společnosti RWE nabízí dodávku plynu v kraji také E.ON anebo Centropol Energy. Část Zlínského kraje, konkrétně Vsetínsko, pokrývá svou dodávkou také společnost ČEZ. U všech dodavatelů mohou zákazníci odebírat jak zemní plyn, tak také elektrickou energii.