Tamní občanské sdružení Solisko spolu s Valašským sborem Portášským - rusavské desátnictvo tam totiž pořádá Valašský - Portášský kemp. „V nedávno vzniklé replice salašnické koliby se usídlí skupinka asi tří portášů. To byli v minulosti strážci moravských hranic. Plnili podobnou funkci jako na Chodsku Psohlavci,“ uvedl předseda občanského sdružení Solisko a zároveň člen portášů Juraj Habšuda.

Cílem je podle Habšudy seznámit lidi s historií západní části Valašska. „Cítíme, že je tady nedostatek informací, ve školách se totiž učí obecný dějepis, a lidé, kteří na Valašsku žijí, neznají historii okolí svého bydliště,“ vysvětlil Habšuda.

Návštěvníci se tak dozvědí, jak vzniklo Valašsko, kdo byli portáši a co přesně měli na starosti. „Zájemci budou mít navíc možnost vystřelit si z křesadlové pušky vyrobené v Rakousku na konci devatenáctého století,“ prozradil Habšuda.

Kromě setkání a besedování s lidmi však rusavské desátnictvo plánuje pochůzky po širém okolí, jak to bývalo u portášů v dávných dobách zvykem. „Máme v plánu navštívit hrad Lukov, Kašavu, Hošťálkovou, Rajnochovice a samozřejmě i Rusavu. Na našich pochůzkách nás samozřejmě může doprovázet každý, kdo bude mít zájem. Předem stanovíme i několik míst, kde nás mohou potkat ti, kteří s námi nepůjdou,“ vysvětlil Habšuda.

Podotkl, že cílem portášských pochůzek po horách a dědinách v Hostýnských vrších by mělo být ozvláštnění a oživení tamního koloritu a šíření informací o historii kraje. „Chtěli bychom tímto počinem učit nejen místní, ale i turisty přivykat na to, že potkat chlapa v krpcích s opaskem a valaškou v ruce je vlastně úplně normální,“ pousmál se člen portášů.