Svůj malý obchůdek Petrovjanka otevřela Jana s manželem Vladimírem krátce po revoluci, provozovali ho bezmála 35 let. Letos v březnu ho hodlají zavřít a místní obyvatelé přijdou o poslední možnost drobných nákupů. Jak říká Jana Pešková, doby, kdy je krámek uživil, jsou dávno pryč.

„Do obchodu zavítá průměrně dvacet lidí za den. Někteří jdou pouze pro alkohol. Zhruba 50 procent pečiva nám každý den zbude, a to nemluvím o zelenině,“ vysvětluje. Důchodci, kteří měli obchod už jen jako přivýdělek a zábavu, na jeho další provoz nemají sílu.

V minulých letech čerpali dotaci ze Zlínského kraje v rámci projektu Obchůdek 21. Peníze ale pokryly jen provozní náklady. V obci není zavedený plyn, proto veškerý provoz zajišťuje pouze elektrická energie a kotel na tuhá paliva.

Zlín chystá řízení dopravy inteligentním telematickým systémem; leden 2024
Zlín chystá revoluci v řízení dopravy. Unikátní systém upozorní i na přestupky

„Cena elektřiny nám loni vzrostla o dvanáct tisíc, zhruba na osmdesát tisíc za rok. Bez dotace by to pro nás bylo likvidační,“ dodává Pešková. V březnu tak skončí dotace a i obchůdek.

Kromě růstu cen energií mu vaz zlomili zákazníci. Zdejší lidé si totiž zvykli nakupovat v nedalekých supermarketech. Je to logické, většina z nich za prací dojíždí, a proto svou cestu spojí i s nákupem. Navíc obec leží na trase Slavičín-Luhačovice-Zlín, ani pro důchodce tak není problém využívat dopravu autobusem. Jen do sedm kilometrů vzdálených Luhačovic jede zhruba desetkrát za den.

„A dříve pravidelní zákazníci, kteří k nám chodili, zestárli a už nedojdou ani do obchodu,“ poukazuje na všeobecné stárnutí populace Pešková, která si v 66 letech začne užívat zaslouženého důchodu.

I když, jak říká, od 15 let pracovala a byla mezi lidmi, takže si odpočinek moc nedokáže představit.

„Vnoučata už chodí do školy, přes den mě nepotřebují. Zbývá mi jen zahrádka, na tu zatím není počasí,“ říká zadumaně a z jejího výrazu je vidět, že se s uzavřením prodejny zatím nevyrovnala.

Výprodej veškerého zboží

Do března chtějí majitelé vyprodat veškeré zboží, na které dávají slevové akce, ale jestli se jim to podaří neví.

„Vše je zlevněno a stejně lidé nekupují,“ podotýká Pešková.

Vizualizace podoby skateparku Bartoška ve Zlíně po plánované modernizaci.
Chátrající zlínský skatepark Bartoška čeká výrazná proměna. Na přání místních

A co bude namísto obchůdku s potravinami?

„Zatím to vypadá, že s největší pravděpodobností zde bude mít výrobnu masa firma z Luhačovic. Byl se nás ptát i jeden zájemce o provoz večerky, ale ztroskotalo to na ubytování, pro které tady nejsou prostory,“ vysvětluje Pešková.

Na závěr přidává historku.

„Po zavedení EET jsme si museli koupit pokladnu za 25 tisíc. Jenže v celé obci vypadla elektřina. A zrovna jako na potvoru přišla kontrola.“ Nákup půllitrové Kofoly jim nemohla prodavačka namarkovat, tak krámek dostal pokutu 15 tisíc.

„No, zvládli jsme toto, zvládneme i zavření obchodu,“ říká lehce optimisticky Jana Pešková.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo třetí výzvu dotačního programu Obchůdek 2021+, který pomáhá obchodům v obcích do 1 000 obyvatel, popřípadě v obcích do 3 000 obyvatel. Ve třetí výzvě je připraveno 49,4 milionů korun. Kraj tak může získat až 3,8 milionu korun a prodejna, která je pouze jediná v obci, může získat až 130 tisíc korun.

V první výzvě programu Obchůdek 2021+ podpořilo ministerstvo 428 prodejen, ve druhé výzvě pak 599 obchodů. MPO jim v obou výzvách poskytlo cca 80 milionů korun.

Zlínský kraj rozdělil v roce 2022 mezi 65 obchodů celkem šest milionů korun. To je dvakrát více než v roce 2021, kdy tento program vyhlásil poprvé.