Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pobočky pošty se prozatím neruší

Zlínsko – Boj o zachování malých pošt má za sebou další pomyslné kolo. Poté, co před zhruba týdnem ve své zlínské centrále neúspěšně vyjednávalo o tomto tématu předsednictvo Sdružení místních samospráv (SMS) ČR se zástupci České pošty, mělo se sejít přímo s generální ředitelkou České pošty (ČP) Marcelou Hrdou.

14.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Zdeněk Píša

Pošta ustupuje z požadavků, je prý ochotná spolupracovat i přistoupit na kompromisy

Ta se však na minulotýdením jednání, kterého se dále účastnili zástupci Svazu měst a obcí ČR, Spolku pro obnovu venkova a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, nechala zastoupit podřízenými. Na setkání však bylo dosaženo prvních vstřícných kroků ze strany pošty. „Česká pošta začala přistupovat na určité kompromisy a slevovat ze svých požadavků,“ konstatoval předseda SMS ČR Josef Bartoněk.

Vytipované obce tak budou zástupci státního podniku informovat o zamýšlené změně způsobu poštovní obsluhy minimálně půl roku dopředu. Starostové dostanou zároveň s návrhem smlouvy i přehled o ekonomickém fungování pobočky a její vytíženosti. Mohou se tak rozhodnout, zda by bylo pro obec přijatelné převzít fungování pobočky na svá bedra. Přestože první pozitivní signál v této záležitosti vnímá starosta Březnice, která měla spolu se Lhotou a Rackovou být v první vlně rušení poštovních středisek na Zlínsku, jako potěšitelný, neskrývá zároveň značnou dávku skepse.

„Obava ze zrušení zde stále je. Pokud se pošta rozhodne, že pobočky provozovat nebude, tak to podle mne i udělá. Navíc podmínky smluv, které chce nabídnout, asi změní těžko a pro nás jsou zkrátka v této podobě nepřijatelné. Mrzí mne, že tento státní podnik chce přenést odpovědnost a náklady na malé obce,“ popsal svůj úhel pohledu starosta Březnice Josef Hutěčka. Dodal, že je rád, že v problémech nezůstaly obce samy, ale že našly oporu ve Sdružení místních samospráv a dalších organizacích.

Přes předchozí příslib zveřejnění důležitých informací o optimalizaci pobočkové sítě pošta opět mlčela a zástupci protistrany se tedy obrátili na Ministerstvo vnitra ČR jako zakladatele ČP. Chtějí po něm, aby se zasadilo o zveřejnění podrobností včetně uvedení míst, kde má dojít ke změnám či novému zřízení služeb tohoto státního podniku. Zatím byl zmíněn pouze číselný údaj. „Hovořilo se o sedmnácti stech pobočkách,“ upřesnil Josef Bartoněk.

Starostové počkají na nové vedení České pošty

Vzhledem k tomu, že v dohledné době má dojít k výměně v čele ČP, zástupci sdružení chtějí vyčkat s další schůzkou na nástup nového ředitele. Za čtrnáct dní je čeká i jednání na ministerstvu pro místní rozvoj. Rozsáhlý projekt změny pobočkové sítě byl včera podpořen memorandem mezi Českou poštou a Svazem měst a obcí (SMO) ČR. V něm obě strany deklarují zájem na pokračování tohoto projektu za podmínek uvedených v Dohodě o partnerství. Tu uzavřely před dvěma lety a SMO ČR zaručuje pravidelné informace o připravovaných změnách.

„Přestavba naší pobočkové sítě musí odpovídat dnešní osídlenosti regionů a skutečným potřebám našich zákazníků. Protože jsem přesvědčený, že pozitivní výsledek je především o komunikaci se samosprávami, je naše partnerství se Svazem měst a obcí velmi cenné. Oběma nám totiž jde o férové nastavení poštovní sítě po celé republice. Dnešní memorandum je toho dokladem,“ uvedl ve čtvrtek vrchní ředitel pro provoz a logistiku České pošty Petr Zatloukal.Věřit v pravdivost tvrzení by chtěla starostka Lhoty na Zlínsku. „Snad se tedy už věci pohnou konečně správným směrem,“ vyjádřila naději Jana Kadlečíková.

Autor: Kateřina Košutová

14.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení