Úroda bude letos slabá. Višním, hruškám ani meruňkám se nedařilo. Nejlépe jsou na tom jabloně, ale i ty jsou napadeny chorobami

„Ani třešně, ani švestky, ani meruňky. Všeho je jak šafránu,“ potvrdila majitelka ovocné školky ve Střílkách na Kroměřížsku Jana Kubáčková. Dodává, že pouze jablek mají dostatek, avšak počasí se i tam odrazilo na kvalitě. „Jablek máme opravdu dost, ale bohužel jsou strupovitá,“ upřesnila Kubáčková.

Podle jejích slov není ani jejich množství jisté. „Dokud to nemám doma, tak nemůžu říct, že je úroda sklizena. Mohou přijít kroupy nebo ještě větší sucho,“ uvedla Kubáčková. Zda kvůli tomu stoupnou ceny za ovoce, netuší. „Ještě opravdu nevím. Nemohu to říct určitě. Uvidíme, jak to bude vypadat dál s počasím. Záleží vždy i na odrůdě,“ vysvětlila.

Stejná situace se týká i A. S. B. Frukt v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. „S višněmi to letos vypadá opravdu bídně. Máme poloviční úrodu oproti loňskému roku. Ta byla sto padesát tun, tento rok je to pouze sedmdesát. Jablka jsou na sedmdesáti pěti procentech běžné úrody,“ uvedl technik sadu Hynek Kamrla. Tvrdí, že bránit se dá pouze proti chorobám, ale meteorologickým vlivům člověk neporučí.

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Ceny jablek podle něj zůstanou na stejné úrovni jako minulý rok. „Abychom neztratili odběratele, zůstaneme při patnácti až šestnácti korunách za kilogram,“ sdělil.

V Zahradnictví Vilímek v Brumově-Bylnici to podle slov majitele Ondřeje Vilímka vypadá zatím dobře.

„Daří se jablkům, hruškám i švestkám,“ uvedl. S kvalitou však na tom nejsou plody tak dobře jako minulý rok. „Počasí se na úrodě zajisté podepsalo. Zejména jablka napadla strupovitost. Projevem této choroby jsou drobné tečky až strupovité skvrny na plodech,“ upřesnil Vilímek. Ví, že bojovat proti přírodě se nedá. „Nezbývá než se modlit nebo se pojistit. Případně si opatřit protikroupové sítě, jenže to je velmi drahá investice,“ vysvětlil.

I on se snaží ceny držet na stejné úrovni. „Je to hlavně kvůli zákazníkům. Pokud ceny zvednu, nebudu mít takový odběr. Řídím se ale i podle obchodů, sleduji, za kolik ovoce prodávají,“ sdělil Vilímek.