„A to i teplotami. Ve čtvrtek se rtuť v teploměrech bude pohybovat v odpoledních hodinách mezi osmi až deseti stupni. Až do neděle pak nebude příliš stagnovat. Ani po ránu teplota neklesne pod bod mrazu," informovala ve středu meteoroložka Dagmar Honsová.

Během pátečního dne prý máme počítat s větší oblačností, přechodným deštěm či přeháňkami. Přechody způsobí výběžek vyššího tlaku.

„Ve čtvrtek bude polojasno, v pátek odpoledne dešťové přeháňky, v sobotu polojasno, v neděli opět přeháňky," pousmála se Dagmar Honsová. Teploty se do konce tohoto týdne budou pohybovat kolem desítky.

Zatímco ale mnohým vyhovuje, že se díky absenci mrazů nemusejí choulit do zimních bund, rukavic, čepic či šál, lidskému zdraví nynější zima neprospívá. Přispívá totiž k množení virů a bacilů, a způsobuje tak vyšší nemocnost u dětí i dospělých.

Potvrdila to i lékařka Renata Tesaříková ze zlínské ordinace pro děti a dorost. „Máme vyšší nemocnost, když je tak střídavé počasí. I lidé se podle něj oblékají. Když je jeden den hezky, oblečou se méně, jenomže další den je chladněji a oni se oblečou méně podle předchozího dne," posteskla si Renata Tesaříková.

Také se tak množí více a rychleji bacily a viry.

„Během této zimy skoro ani nemrzlo, snad jen týden. Čekali jsme proto vyšší nemocnost, ale nebylo tomu tak," připomněla Renata Tesaříková.

Zato v posledních dnech kvůli vyšším venkovním teplotám do její ordinace přichází mnohem více nemocných. Trpí průjmy, angínou a u malých dětí eviduje ojediněle i zápal plic.