Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) České republiky.

Celorepublikově odborníci hovoří o stoupající tendenci potratů zejména kvůli většímu počtu těhotných, jejichž průměrný věk navíc stoupá. Zejména díky dobře přístupné antikoncepci od roku 1990 počet potratů stále klesal, až nyní přišel ve vývoji zlom.

Spontánních potratů nepatrně ubylo

Potraty lze rozdělit do několika skupin. „V prvním případě jde o potraty spontánní, kdy zárodek nenarozeného dítěte samovolně vyjde z těla matky,“ vysvětlil Zdeněk Adamík, primář Gynekologicko­porod­ nického oddělení zlínské Baťovy nemocnice.

Počet takovýchto ukončení těhotenství se podle ÚZIS v okrese Zlín za rok 2007 dokonce nepatrně snížil, ač celorepublikově narůstá. Dalším způsobem je umělé přerušení těhotenství.

„Jde obvykle o ukončení nechtěného těhotenství. Jsou ale také případy, kdy se k umělému přerušení těhotenství musí přikročit vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu těhotné ženy,“ doplnil primář.

Za mimoděložní těhotenství může i věk

K tomu se přistupuje vždy, pokud jde o takzvané mimoděložní těhotenství. Právě těchto potratů v okrese a v kraji za uplynulý rok výrazně přibylo, podle ÚZIS se vloni oproti roku 2006 zvýšil jejich počet v okrese z 18 na 29 a v kraji dokonce ze 47 na 75.

„To může být způsobeno právě vyšším věkem gravidních žena a snad i větším počtem těhotných, u nichž byla léčena neplodnost,“ sdělil.

Legálně se dá interrupce provést do 12. týdne, pokud se objeví vývojové vady u plodu, lze těhotenství uměle přerušit až do 24. týdne těhotenství. „Vždy o tom však rozhoduje žena, která v sobě plod dítěte nosí. Ta nemusí souhlasit s interrupcí ani v případě, kdy je téměř jisté, že dítě těhotenství či porod nepřežije,“ upozornil .

Čím dříve k zákroku dojde, tím lépe

„Pokud už k záměrnému potratu musí dojít, ve většině případů platí, že čím dříve je k přerušení těhotenství přikročeno, tím menší jsou případné zdravotní následky,“ vysvětlil primář Adamík.

Z toho důvodu se také umělému přerušení těhotenství do 8. týdne věku plodu říká miniinterrupce. „Je to však název trochu zavádějící. Opravdu ale bývá méně komplikací a už po zhruba pěti týdnech se může u žen obnovit menstruační cyklus,“ objasnil lékař.

Ve všech případech umělého přerušení těhotenství se v České republice jedná o operativní odnětí plodu z těla matky. Není tomu tak ale všude ve světě. „Například ve Francii lze použít u potratů do 8. týdne pilulky, která u ženy vyvolá krvácení a vyplavení plodu z těla,“ uzavřel primář. V ČR se medikamenty k potratům používají jen v případě ukončení těhotentsví po 20. týdnu ze zdravotních důvodů, a to společně s lékařským zákrokem.

Nikola Synek