Kvůli zvýšenému počtu dětí otevřely některé školy nové třídy. Například ve Zlíně se jich pro prvňáčky zřídilo pět. Další třídu otevřely základní školy Kvítková, Okružní, Komenského I. na Havlíčkově nábřeží, Křiby a na třídě Svobody. Právě v těchto školách vzrostl počet žáků o více jak 20. Do lavic základní školy na třídě Svobody ve zlínské příměstské části Malenovice usedlo poprvé i osm mimořádně nadaných dětí. Děti, jež umějí už číst například i anglicky, se s ostatními školáky budou spojovat pouze v hodinách hudební či výtvarné výchovy. Nadané děti mohly až do dnešního dne využívat jen malé speciální skupiny při základní škole v Kroměříži.

Nový školní rok dnes oficiálně zahájil hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš na základní škole Koryčanské paseky v Rožnově pod Radhoštěm. Nejvyšší představitel kraje, který ve školních lavicích společně s pedagogickými pracovníky přivítal 22 letošních prvňáčků, tak navázal na tradici z minulých let, kdy při příležitosti odstartování nového školního roku navštívil například již základní školu ve Všemině na Zlínsku či v obci Korytná na Uherskobrodsku.

Tradiční bohoslužbou ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie zahájili nový školní rok žáci a učitelé církevní Základní školy Salvátor ve Valašském Meziříčí. Do jedné ze čtyř církevních základních škol ve Zlínském kraji bude letos docházet 152 žáků, z toho 12 prvňáčků, kterým se dostalo milého uvítání. Děti obdržely obrovský dort, do něhož každý z nich mohl zasadit zapálenou svíčku symbolizující čas studia i společenství jejich třídy. Čtrnáctý rok existence školy se podle ředitele Hynka Mikuška ponese ve znamení několika významných událostí.

"Stejně jako školy v celé republice spustíme v 1. a 6. třídě nový vzdělávací program Naděje," uvedl ředitel. "Mimo to se letos uzavře dvouletý cyklus školení pedagogů, zaměřený na moderní metody výuky a budování kolektivních vztahů mezi žáky i učiteli. Školení financuje Evropský sociální fond a státní rozpočet," doplnil Mikušek.

Řada školních budov v kraji dostala přes letní prázdniny nový kabát. Na školáky čekalo často příjemnější a modernější prostředí. Radnice velkých měst totiž během dvouměsíčního volna investovaly do oprav budov milionové částky. Některá školská zařízení mění od 1. září svou podobu i název. Zlínský kraj jako jejich zřizovatel je totiž sloučil. Reaguje tak na nepříznivý demografický vývoj. Podle náměstka hejtmana Josefa Slováka se tak nejen zefektivní výchova a vzdělávání žáků, ale ušetří se i peníze, jako jsou náklady na provoz, zaměstnance školy i případné rekonstrukce objektu.