Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil druhou světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. Státní bezpečností byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti“.

Na jeho počest se letošní 59. ročník Zlín Film Festivalu mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež, nese v cestovatelském a objevitelském duchu. V rámci sekce Poznávej a Objevuj se tak představili Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha, kteří se vydali po stopách asijské cesty Zikmunda a Hanzelky. Dnešníma očima hleděli na tatáž místa, fotili je stejně jako kdysi před šedesáti lety jejich slavní předchůdci. K tomu natáčeli, bavili se s lidmi a zjišťovali, jak moc se svět změnil. Na cestě byli devět měsíců.

„Zrealizovat cestu nás napadlo v hospodě u piva,“ uvedli cestovatelé. Za 5 měsíců se vydali na cestu. „Cílem bylo předat v únoru 2019 panu Zikmundovi dárek k jeho stým narozeninám,“ uvedl Tomáš Vaňourek. Chtěli mu ukázat, jak se svět za 60 let změnil.

Dlouholetý přítel Miroslava Zikmunda, cestovatel a režisér Petr Horký, na festivalu včera představil film podle deníků legendárního cestovatele Století Miroslava Zikmunda. První deník si začal psát kolem sedmého roku, každý rok napsal jeden. Zápisy někdy dělal i těsnopisem, prý aby si maminka nemohla přečíst nic o holkách. „Pamatuji si stisk jeho ruky,“ uvedl Horký.

Pevný stisk, pohled do očí, vzpřímené držení těla, úsměv, otevřenost. Takové bylo první setkání Petra Horkého s legendou Miroslavem Zikmundem v lednu 1996.

„Mám hodně prvních setkání spojených se stiskem ruky. Například s Jeho Svatostí dalajlamou…“ upřesnil.

Do vily na Nivách ho přivedla již zesnulá legenda moravského folkloru etnograf Karel Pavlištík.

„Stál na počátku všeho, co jsem potom s Miroslavem Zikmundem za dalších dvacet let zažil,“ komentoval. Vzniklo velké přátelství, Petru Horkému byl Miroslav Zikmund dokonce za svědka.

Etnolog a antropolog Mnislav Zelený Atapana podnikl řadu výprav mezi indiány do Latinské Ameriky.

„Měli bychom se také upínat k přirozenému zdroji všech mouder, které indiáni instinktivně a logicky hledají v přírodě. Jedině příroda určuje, co je správné, nedobré, špatné…,“ uvedl. Jedině to je cesta k přežití. V rámci festivalu také prozradil, jak indiáni vychovávají své děti.