Nejčastější nedostatky zjištěné pracovníky České obchodní inspekce: špatné váhy a nedostatečná míra rozlévaných nápojů

Kontroly inspektorů České obchodní inspekce (ČOI) jsou proto v tomto období zaměřeny nejčastěji na dodržování zásad poctivosti prodeje. K tomu patří i kontroly seznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků, úředního ověření používaných měřidel a vystavování dokladů o zakoupení výrobků na vyžádání spotřebitele.

Spotřebitelé tyto kontroly vítají. „Je dobře, že pracovníci inspekce nezahálejí. Právě minulý týden jsem si na tržišti Pod kaštany ve Zlíně kupovala papriky a prodejce měl starou, mechanickou váhu. Když jsem si doma na kalkulačce spočítala, kolik jsem měla zaplatit oproti tomu, co mi napočítal prodavač, byl tam rozdíl skoro tří korun,“ řekla Marie Bendová ze Zlína.

Podobné zkušenosti nemá jen ona. „Ráda si chodívám v létě sednout na zahrádku. Nedávno jsem navštívila jednu nedaleko centra města a protože jsem oslavovala, objednala jsem si skleničku vína. Bohužel na ní nebylo poznat, zda jsou v ní skutečně mnou objednané dvě deci, scházela jakákoliv značka,“ konstatovala Jarmila Beránková ze Zlínska.

Vyhrajte vstupenky na Hudečkovy koncerty

Vyhrajte 2 vstupenky poskytnuté pořadateli na jeden ze sedmi koncertů.

Více informací o koncertech a soutěži zde!

Slova obou zákaznic potvrzuje i mluvčí České obchodní inspekce Tomáš Vozáb.

„Nejčastěji zjišťované nedostatky se dlouhodobě týkají porušování zásad poctivosti při prodeji piva a rozlévaného tvrdého alkoholu, spočívající v nedodržení deklarované míry podávaných nápojů. Zjišťovány jsou rovněž nedostatky v úředním ověření používaných obchodních měřidel, konkrétně vah,“ sdělil mluvčí.

Dodal, že právě v letním období jsou plány kontrol více zaměřeny například na provozovny v rekreačních střediscích, prodejce při letních kulturních akcích a podobně. Co se týká opakovaných kontrol, ty inspektoři provádějí většinou tam, kde byly zjištěny závažnější nedostatky, případně v návaznosti na podněty průběžně podávané spotřebiteli.

Inspektorátem ČOI Jihomoravského a Zlínského kraje, do jehož působnosti Zlínsko spadá, bylo v měsících červen až srpen 2009 uloženo celkem 686 pokut v celkové hodnotě 2 578 500 korun. Letos jen za měsíc červen již uložili pracovníci inspekce 296 pokut. Jejich celková výše činila 1 417 000 korun.