Záměr ještě musí schválit městské zastupitelstvo. Napajedelský hřebčín, který má v blízké lokalitě výběhy pro koně a oslovení lidé z okolí proti těžbě nic nenamítají.

„Ano, těžební plochy se budou rozšiřovat. Vše je to záležitost územního plánu, který už byl schválen. Chystáme s Cemexem dohodu o spolupráci. Na zastupitelstvu v září bude předložena ke schválení,“ uvedla starostka Napajedel Irena Brabcová.

Podle výrobního manažera společnosti Cemex sand Stanislava Fojtů bude firma těžit štěrkopísek na ploše 30 hektarů. “Rozsah je plánován po Pohořelický potok,“ sdělil. Po těžbě a rekultivaci zůstane pod Napajedly nové dvacetihektarové jezero. „Předpokládáme, že nově vytvořená vodní plocha bude sloužit i k rekreaci a koupání dle představ města Napajedel,“ pokračoval manažer. Pokud zářijové zastupitelstvo záměr schválí, chce firma neprodleně začít s přípravnými pracemi. „K realizaci těžby bychom přistoupili ještě v podzimních měsících letošního roku,“ doplnil Fojtů.

Proti těžbě nic nenamítalo vedení napajedelského hřebčína, který má v těsné blízkosti venkovní výběhy pro koně. „Naše výběhy rozšíření nezasáhne. Nám patří plochy ještě před Pohořelickým potokem. A že se budou z jezera ozývat těžební stroje? To koním nevadí. Těm dokonce nevadil ani ohňostroj na zámku,“ usmál se Josef Řiháček z vedení Hřebčína Napajedla.

Také oslovení lidé bydlící v nejjižnější části Napajedel proti nové vodní ploše nic nenamítali. „Pokud nebude slyšet rachot, tak nám to vadit nebude,“ pokrčila rameny Barbora Cekotová z ulice K Pahrbku. „Nám to také vadit nebude. Klidně ať se jezera rozšíří. Alespoň bude blíž čistá voda,“ doplnil její soused Jaroslav Beran

(may)