Zástupci hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD představili v pátek o půl čtvrté odpoledne podepsanou koaliční smlouvu. Dohodli se na radních, na gescích i výborech. Hejtmanem bude Radim Holiš. Programové prohlášení koalice dolaďuje, kompletní verzi představí nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku.

DOHODLI SE NA RADNÍCH I GESCÍCH

První statutární náměstkyní bude podle koaliční smlouvy Hana Ančincová za Piráty.

„Na starost bude mít sociální oblast, životní prostředí a venkov. Za ANO bude náměstkem pro dopravu Radek Doležel a náměstkem pro ekonomiku David Vychytil. Náměstkem pro strategický rozvoj, územní plán a cestovní ruch se stane Lubomír Traub z ODS. Nově zřízenou funkci náměstkyně pro zdravotnictví bude zastávat Olga Sehnalová z ČSSD,“ přiblížil Radim Holiš.

NOVINKY V KOALIČNÍ SMLOUVĚ

Piráti mají na starosti novou gesci – radním pro digitalizaci, sport a mládež bude Jiří Jaroš. Radní pro školství a kulturu se stane Zuzana Fišerová (Piráti). Investice a dotace bude mít na starosti Zbyněk Fojtíček (ODS).

V koaliční smlouvě jsou podle volebního lídra za ANO Radima Holiše také novinky.

„Máme navíc tři uvolněné předsedy, ale na druhou stranu jsme snížili počty výborů ze třinácti na jedenáct. V každém výboru je místo jedenácti a více členů pouze devět,“ doplnil.

Po podpisu smlouvy noví koaliční partneři veřejně vyzvali dosavadního hejtmana Jiřího Čunka ke svolání ustavujícího zastupitelstva. „Zároveň jsme hejtmana vyzvali, aby už nepodepisoval žádnou smlouvu k nemocnici,“ uzavřel Radim Holiš.

Memorandum o dohodě na koalici podepsali zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD ve středu 7. října 2020. Stalo se tak čtyři dny po vyhlášení výsledků voleb, ve kterých získalo vítězné ANO stejný počet devíti křesel jako těsně druhé KDU-ČSL.

Šest křesel měli Piráti, stejně jako čtvrtý STAN. ODS získala pět mandátů, ČSSD čtyři a po třech SPD a koalice Trikolóra-Soukromníci-Nezávislí.

Vytvořená budoucí vládnoucí koalice ANO, Piráti, ODS a ČSSD bude disponovat 24 hlasy v pětačtyřiceti členném zastupitelstvu.