Vilu bude možné navštívit zpravidla jedenkrát měsíčně. Domem projdou vždy čtyři šestičlenné skupiny.

„Kapacita skupiny je dána možnostmi interiéru. Návštěvníci totiž vkročí nejen do velkorysého přízemí s knihovnou a exponáty z cest, ale vystoupají i do soukromých prostor, které dosud sloužily jen Miroslavu Zikmundovi a jeho nejbližším,“ vysvětlila Magdaléna Hladká, ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila.

Do legendární pracovny a soukromé ložnice budou hosté pouze nahlížet.

„Vycházíme ze zvyklosti Mirka Zikmunda, který do své pracovny hosty nepouštěl. Ctíme toto rozhodnutí. Chceme tak zároveň uchovat genia loci místa,“ uvedl Čestmír Vančura, předseda nadačního fondu a současný majitel Zikmundovy vily.

Ilustrační foto.
Kraj láká nové lékaře a zubaře na dotační program ve výši tři miliony korun

Rozlehlá zahrada bude účastníkům komentované prohlídky naopak přístupná bez omezení.

Některé skupiny domem provede dcera životní partnerky Miroslava Zikmunda Jana Macalíková.

„Bude mi ctí provázet touhle vilou, kterou znám od malička, a navíc to cítím vůči Mirkovi jako milou povinnost a malou splátku za vše, co pro nás udělal,“ uvedla Jana Macalíková.

„Věříme, že tuto přidanou hodnotu veřejnost ocení,“ doufá Čestmír Vančura.

O Zikmundově vile

Vila byla postavena firmou Baťa ve funkcionalistickém stylu 30.let, a to jako služební byt pro prvního hejtmana zlínského okresu, vládního radu Josefa Januštíka. Jedenáct let patřila oscarovému režisérovi Elmaru Klosovi, který ji v roce 1953 prodal cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Zikmund společně s Jiřím Hanzelkou zpracovával v té době ve zlínských ateliérech filmy z jejich první expedice.

Vilu nechal v témže roce přestavět podle návrhu architekta Zdeňka Plesníka do dnešní podoby. O vybavení interiéru se postaral designér Miroslav Navrátil. Od roku 2000 je dům společně se zahradou zapsán mezi kulturní památky.

Miroslav Zikmund na Nivách strávil téměř 70 let. Vilu prodal až v roce 2020, a to zlínskému podnikateli Čestmíru Vančurovi. Ten ve shodě s přáním Miroslava Zikmunda založil nadační fond, který se v současnosti o dům stará.