Prvně však nešli v průvodu členové recesistického spolku Námořnická unie při UTB s vikingskou lodí, kteří pořádali souběžně akci Apráles 2009. Zlínský majáles měli už sedmým rokem na bedrech studenti fakulty multimediálních komunikací.

Maskový průvod vyšel krátce po poledni z parkoviště u Velkého kina směrem na náměstí Míru. Na rozdíl od předchozích let však nešli studenti po hlavní silnici. Davy byly odkázány na komunikace pro pěší. Motoristé tak pocítili dopravní omezení pouze ve chvílích, kdy masky přecházely hlavní cestu.

Na náměstí Míru oficiálně zahájila letošní ročník zlínská primátorka Irena Ondrová a rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Ignác Hoza. Zavzpomínal přitom na svůj první majáles 1. května 1965 v Praze.

„V průvodu šlo tehdy deset tisíc studentů a trval asi pět hodin. Králem Majálesu se stal americký básník Allen Ginsberg. O den později ho policisté zatkli a následující den byl vyhoštěn ze země,“ vzpomněl Hoza.

To už se vzhledem k době nestane zlínskému Králi Majálesu 2009 Martinu Jůzovi. Student třetího ročníku audiovize fakulty multimediálních komunikací UTB přišel na pódium se svým imaginárním přítelem Petrem a jako kapitán Emo zarecitoval několik básní ze své sbírky.

„Musel jsem se předtím zbavit nervozity,“ přiznal. „Na Majálesu jsem v masce poprvé,“ dodal korunovaný Jůza.

Co se programu týče, letošní ročník se od ostatních příliš nelišil. Zájemce čekala na náměstí řada soutěží, hudební produkce v podání zlínské kapely Mistake, ostravské formace Robson či Charlie Straight z Třince. Hudební hvězdou letošního ročníku byla pětice Tatabojs.

A jak se bavili účastníci? „Líbí se mi hudba i atmosféra, ostatně jako každý rok,“ pochvalovala si středoškolačka Marie Juráňová.

Podobně vnímal majáles i hudebník Marek Švanda ze skupiny Mistake. „Jen mohli být lidi více roztančení,“ podotkl Švanda.

Jako bezvadnou akci zhodnotila majáles i sedmdesátiletá Zdeňka Horáková ze Zlína.

„Zaujala mě maska, kdy studentka měla na sobě laclové montérky a papírový srp v ruce. Říkala jsem jí, že jí chybí snop. Ale ona nepamatovala, že to bývalo na bankovce,“ poznamenala důchodkyně.

Naopak Marii Přibylové ze Zlína připadal majáles trapný. „To, co předváděli na pódiu, je naprosto strašné. To není zábava ani pro starší, ani pro mladé. Ti jsou jenom rádi, že mají volno,“ znechuceně sdělila Přikrylová.

Akcemi na náměstí Míru včerejší zábava neskončila. Studenti se přesunuli do zlínských klubů. Hudební program je čekal na dalších pěti místech – v Gambrinus Golem klubu, Musiclandu A, v garážích Univerzitního centra, v klubu Loft 577 i v bývalém RoccaBaru a nynějším klubu Klid nad Obchodní akademií.