„Jsem celkem překvapený zjištěním, jak to firmy v té době šidily. Projektová dokumentace a plány jsou na perfektní úrovni, ale když se dostanete k rozebírání budov, tak zjistíte, že ze stavenišť například mizelo železo či beton,“ říká Sonlajtner, který navrhuje, jak bude vypadat nové sídlo krajské knihovny, muzea a galerie v areálu Svitu.

„Mám přitom americký styl, který Baťa využíval, celkem rád,“ podotýká zklamaně architekt.

Ivan Bergmann, který je spoluatorem rekonstrukce Baťova mrakodrapu, nynějšího krajského úřadu, se prý při projektování s tímto nesetkal. Připustil ovšem, že někde se opravdu šetřilo a šidilo.

„Vím, že například u výstavby baťovských domků se ne zcela dodržoval betonářský technologický postup. Takže by se několik případů jistě našlo,“ poznamenal Bergmann.

Podle vyjádření architektů je tak zřejmé, že se za Bati podle přesných postupů nestavělo.

„Projekty byly vynikající, ale na stavbě zřejmě chyběla tvrdá ruka a kvalitní režim, který by takovým projektům slušel,“ dodává Sonlajtner, který má podle svých slov zkušenosti s mnoha architektonic­kými styly.

Do nových prostor by se mělo začít se stěhováním již letos na podzim. Jako první by měly na novém místě začít působit Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Termíny jsou krvavé

Kruté mrazy přinutily nedávno dělníky Baťova institutu dát si třítýdenní přestávku.

„Zrovna v termínu, ve kterém jsme chtěli začít betonovat, přišly mrazíky, které nás zbrzdily. Už v mínus pěti se 
s betonem pracovat nedá a když bylo minus 20, tak nás to pochopitelně omezilo,“ říká projektový manažer stavby v areálu Svitu Zdeněk Adamec.

Tři týdny nejsou krátká doba. Zvládnete dokončit stavbu včas?

Termíny jsou krvavé, ale zvládneme to. Dohnat se to dá.

Co už máte za sebou?

Už máme vybetonovaný zesílený statický strop ve druhém nadzemním podlaží 14. budovy a zahájili jsme také hydroizolační práce na platformě mezi budovami. Vybourali jsme také starou střešní konstrukci na budově číslo 14.

Jaké práce dělníky ještě čekají?

Připravujeme repasování lanovky a připravujeme se na montáž ocelové konstrukce pro vzduchotechniku. Následovat bude stavba nové střechy. Ještě bych doplnil, že hotovy jsou také dojezdové vany dvou nových výtahů v přístavbě a budou se zakládat sloupy pro nové výtahové šachty.

Zazdili schránku pro budoucí generace

Až se někdo za několik desítek či možná i stovek let dostane k základům 14. budovy areálu Svitu, bude možná překvapený. Včera do nich totiž architekt rekonstrukce Baťova institutu Juraj Sonlajtner s náměstkem hejtmana Liborem Lukášem uložil schránku s poselstvím pro budoucí generace.

„Udělali jsme něco, co bylo dříve pro podobné projekty charakteristické – poselství s informacemi o době, stavbě a záměrech,“ sdělil Lukáš.

Případní budoucí nálezci tak mohou v základech nově vznikajícího komplexu najít box s aktuálním výtiskem novin nebo částí projektové dokumentace.