Na živnostenský odbor zlínského magistrátu se od začátku letošního roku obrací značné množství žadatelů o zrušení živnostenského oprávnění.

Realitní makléř Miroslav Zvonek.
O nájmy ve Zlíně je velký zájem, ceny stouply o pětinu, říká realitní makléř

„Jako hlavní důvod uvádějí, že nechtějí komunikovat prostřednictvím datových schránek. Dosud je nepoužívali, mnohdy jejich obsluze ani nerozumí,“ uvedla vedoucí zlínského živnostenského úřadu Naděžda Hasíková s tím, že živnostenská oprávnění ruší spíše lidé důchodového věku.

„Ale chodí i mladší žadatelé, kteří si dosud nechávali podnikání v záloze jako možný přivýdělek. Je také řada těch, kteří svou živnost přerušili a už neuvažují o jejím obnovení,“ dodala Hasíková.

Pracoviště vytížené na maximum

Kvůli značnému zájmu o rušení podnikání se na úřadě několikanásobně prodloužily čekací doby.

„Pracoviště živnostenského odboru jsou každý pracovní den vytížena na maximum. Přes veškerou snahu pracovníků mohou žadatelé strávit na úřadě až čtyři hodiny,“ sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Pod zimákem v centru Zlína už nezaparkujete.
VIDEO: Je to tady. Pod zimákem v centru Zlína už nezaparkujete

Letos už požádalo na zlínském magistrátu o zrušení živnostenského oprávnění více než 1100 podnikatelů, což je výrazně více než za celý rok 2022, kdy přišlo ukončit živnost 464 lidí.

Výrazně zvýšený zájem o rušení živností předpokládá úřad až do konce března.

„Do tohoto termínu bude stát rozesílat podnikatelům přihlašovací údaje pro aktivace datové schránky,“ dodal mluvčí.

Živnosti se ruší v celé ČR

Podnikatelé ve velkém ruší živnosti napříč celou republikou, Zlín není výjimkou.

„Od listopadu loňského roku se zásadně zvýšil počet rušených živností a tento trend stále pokračuje. Ke skokovým výkyvům v ekonomice zpravidla dochází při významné změně určitých podmínek, ať už legislativních či ekonomických. Tou klíčovou změnou je nyní právě zavedení datových schránek, povinných pro všechny OSVČ,“ potvrdila analytička Petra Štěpánová ze společnosti Dun & Bradstreet.

Dodala, že v letech 2020 až 2021 zrušilo průměrně každý měsíc podnikání méně než čtyři tisíce živnostníků. V lednu až září loňského roku se průměr zvýšil na 4 700 podnikatelů, v říjnu na 8 400, v listopadu na 11 800 a v prosinci na rekordních 17 400. V lednu 2023 pak podnikání zrušilo téměř 11 tisíc živnostníků.