Radní v Podolí se dlouhých devět let dohadují s otrokovickou firmou kvůli opravě chodníku. Řešení nevzešlo ani z posledního soudního líčení

Poslední jednání kvůli letitému sporu se konalo před několika dny, výsledek je však opět nulový. Jednání totiž soud po několika minutách odročil na neurčito.

„Senát požaduje nový posudek soudního znalce, takže nám nezbývá než počkat na vypracování tohoto dokumentu a jeho zhodnocení. My jsme si sice podobný posudek specialisty nechali vypracovat již krátce po dokončení rekonstrukce, protistrana však vyžaduje posudek nezávislého odborníka. Pokusili jsme se o mimosoudní vyrovnání, naši nabídku ale protistrana neakceptuje, takže od podobných snah jsme zřejmě definitivně upustili,“ netají své rozčarování starosta Podolí Miroslav Křižka.

Kvůli opravě chodníku si Podolští přizvali před lety společnost z Otrokovic. S výsledkem však zástupci obce nebyli spokojeni a práci reklamovali. Dodavatel stavby ale jakékoliv zpochybňování své práce popírá a požaduje po obci 600 tisíc korun a související penále za devět let. Radní ale po neúspěšných urgencích na reklamaci prací přestali spoléhat a opravu provedli na vlastní náklady.

„Chodník byl pro chodce nebezpečný, trpěl propadlinami a nerovností. Situace došla tak daleko, že lidé raději chodili vedle něj. Původní stav jsme zdokumentovali a provedli vlastní rekonstrukci. Opravy nás přišly na 950 tisíc, přičemž 370 tisíc poskytl kraj v rámci dotace,“ upřesnil starosta obce Miroslav Křižka.

Otrokovická firma doposud obdržela od Podolanů jen část fakturované ceny. Když prodleva v placení trvala, zástupci stavební společnosti podali na objednavatele zakázky žalobu k okresnímu soudu v Uherském Hradišti. „Navrhli jsme zaplacení 300 tisíc, dodavatel stavby ale trvá na minimální částce půl milionu. Veškeré pokusy o dohodu ale ztroskotaly,“ krčí rameny první muž podolského obecního úřadu.

Žalobce je však jiného názoru. „Firma, kterou zastupuji, veškeré práce provedla a reklamované závady její pracovníci odstranili. Chtěli jsme po žalované straně 300 tisíc s úroky a úhradu poloviny nákladů na soudní řízení. Podolští radní ale na tento návrh nereagovali,“ sdělil zlínský advokát Jiří Horák.

Oslovení obyvatelé Podolí většinou netuší, že opravený úsek zkomplikoval představitelům jejich radnice život. „Stávající stav je v porovnání s dřívějším nesrovnatelný. Rekonstruovaná plocha vyhovuje chodcům, ale také matkám s kočárky. O tom, že se radní kvůli opravám soudí, jsem doposud nic nevěděla,“ rozhořčeně přiznala Jitka Jánská z Podolí.

Přečtěte si také:

Podolany přivedl chodník až k soudu