„Moje zahrada končila těsně u břehu. Teď už mi ale díky ujíždějícímu svahu povolují betonové sloupky, které drží plot. Když to tak půjde dál, přijdu za chvíli spolu s dalšími lidmi o část pozemku,“ postěžoval si Petr Majíček, majitel jedné z ohrožených zahrad v Podolí.

Potíže se pokoušel řešit i starosta obce Miroslav Křižka. Ani při posledním jednání se správcem Olšavy však neuspěl. „Několik stovek metrů břehu je v pohybu už aspoň deset let. Od předminulé zimy se ale situace rapidně zhoršuje. Lidi to trápí. Každopádně se pokusím o další jednání,“ zmínil Křižka.
Stanovisko Povodí Moravy je však jasné. Do koryta řeky zasahovat nehodlá.

Ředitel uherskohradišťské pobočky Libor Dostál poukazuje na fakt, že břeh je součástí přírodní památky.

„Úsek představuje poslední zbytek neregulovaného koryta Olšavy. My to musíme respektovat. S úpravami toku nebo jeho okolí tak nepočítáme ani výhledově,“ hájí nastíněné stanovisko správce řeky Dostál.

Břeh podle něj tvoří návěje spraše. Při delším podmáčení proto dochází k sesuvům zcela přirozeně. „Kritika na naši nečinnost se snáší od skupinky lidí, kteří nemají pochopení pro zachování původního rázu krajiny,“ dodal Dostál.

Strach vlastníků pozemků z dalších sesuvů je ale oprávněný i podle Alana Urce, vedoucího odboru životního prostředí Krajského úřadu Zlínského kraje. Ten je zároveň kompetentní k povolení zásahů do chráněného území. „Problém v Podolí určitě prověříme. Můžeme pak Povodí Moravy schválit, aby dotyčný břeh řeky dohodnutým způsobem zabezpečilo. Musí se ale hledat kompromis, který vyhoví majitelům, ale také ochraně přírody,“ upozornil Urc.