„V obci se objevili prodejci dek snědé pleti. Varuji obyvatele, aby si zabezpečili také objekty za domy. Tito nezvaní hosté totiž objíždějí své potencionální oběti po vedlejších komunikacích,“ upozornil na straňanském diskusním fóru jeden z pisatelů.

S pochybnými obchodníky má špatnou zkušenost i důchodkyně Marie Pospíšková z Uherského Hradiště. Ta doplatila na to, že si ženu se zbožím pustila do domu. „Byla neodbytná, a tak jsem svolila a pozvala ji dál. Už to ale nikdy neudělám. Hrnce mi sice neprodala, ale zato mně z kredence ukradla asi pět set korun,“ vzpomněla seniorka.

Dobrý pozor si po řadě problémů dávají také zástupci obcí. Ti zpravidla oznamují výskyt podezřelých osob strážcům zákona. „Zrovna minulý týden jsem volala policii. Podomní obchodníci se u nás objevují se železnou pravidelností. O krádeži v poslední době naštěstí nevím, ale do jednoho domu se u nás dobývali,“ zmínila nivnická místostarostka Marie Kománková.

Obyvatele upozorňují radní většinou rozhlasem. Někde jdou ale ještě dál a na prodejce si vyšlápnou. „Jakmile je místostarosta objeví, snaží se je dostat pryč z obce. Jinak se ale chováme k těm slušným, kteří se nám přijdou ohlásit. Taky je ale upozorníme, aby lidi neobtěžovali,“ prozradil šumický starosta Josef Bartoš.

Přetrvávající výskyt kočovných obchodníků registrují i policisté. Ti se jej snaží omezovat kontrolami. „Pokud dostaneme hlášení, vyjedeme a prodejce zkontrolujeme. Už to je alespoň trochu odradí od dalších aktivit v obci,“ poznamenala hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Za každé oznámení budou podle jejích slov policisté vděční. Důležitá je ale podle mluvčí bezprostřednost. „Jednou se stalo, že okradený pán volal napřed na obec. K nám se to tak dostalo až později a pachatel už byl samozřejmě pryč,“ vysvětlila Zámečníková.

Ani policii se ale nedaří zbavit Slovácko podomních prodejců. Jedinou možností je podle jankovického starosty Františka Šimka omezení tohoto typu obchodu vyhláškou. „Dříve jsme o tom hodně mluvili, ale nakonec ji ani u nás nemáme. Problémy totiž docela ustaly. Pokud se ale znovu objeví, k vyhlášce možná přistoupíme,“ doplnil starosta.