„Víme, že se takoví podvodníci ve městě vyskytují. Neustále lidi upomínáme, aby se tomu vyhýbali. Často se jedná o nekvalitní věci, navíc bez záruky, takže je pak nelze reklamovat,“ upozornila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Podle ní toho falešní prodejci využívají jen k tomu, aby odlákali pozornost. „Mezitím vykradou auto nebo odnesou z bytu cennosti,“ konstatovala mluvčí.

O to se pokusily v pátek ve Zlíně na ulici Sokolská dvě ženy. „Paní, která jim otevřela, tvrdily, že údajně vyhrála v soutěži a nutily se k ní do bytu. Vyhodila je a nahlásila nám to,“ informovala mluvčí. Ne všechny případy ale končí štastně. „V Halenkovicích okradly dvě ženy muže, kterému nutily deky, o sto deset tisíc korun,“ připomněla policejní mluvčí.

Policie se však o mnohých krádežích ani nedozví. „Často to poškození nenahlásí, protože se zřejmě stydí. Takže ve skutečnosti je okradených daleko víc,“ podotkla Bartíková.

Na podvodníky, kteří se potulují po parkovištích a nabízejí levné, avšak bezcenné zboží, se zaměřují bezpečnostní agentury i v supermarketech. „Stává se, že přijedou skupinky lidí, kteří na parkovišti nabízejí různé nekvalitní věci. Takže se to snažíme hlídat, a pokud se nám někdo takový objeví, naši pracovníci je včas zastaví. Pak na ně upozorníme i sousední obchodní centra,“ sdělil ředitel Centro Zlín-Malenovice František Rochovanský. ⋌(šar)