Od roku 1997 policie na Vsetínsku pátrala po 440 pohřešovaných osobách. „345 osob z nich vedeme jako pohřešované a 95 jako svěřence, kteří utekli z výchovných ústavů. Tito chovanci na útěku byli všichni vypátráni,“ sdělila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Z celkového počtu pohřešovaných však v tamním regionu vyšetřovatelé stále pátrají po devíti osobách. „Ve čtyřech případech se jedná o osoby, které jsou pohřešované od letošního roku,“ dodala mluvčí.

Lenka Javorková zároveň požádala o spolupráci při hledání poslední pohřešované osoby, a to šestnáctileté dívky z Valašského Meziříčí. „Pohřešování Leony Ryšánkové přišla na policii oznámit její matka 12. srpna s tím, že dívka odešla z domu bez udání důvodu předcházející večer. V minulosti již byla jednou pohřešovaná, a to letos v únoru. Po několika dnech ji matka našla v jednom z valašskomeziříčských barů,“ uvedla Javorková.

Dívka je asi 164 centimetrů vysoká, štíhlé postavy. Má hnědé vlnité vlasy, na kterých nosívá čelenku. Má hubený obličej s vystupující bradou. Naposledy měla oblečené béžové kalhoty, růžové tričko a bílou mikinu s kapucí.
Podle údajů okresního ředitelství v Uherském Hradišti je k dnešnímu dni pohřešováno celkem 103 osob s nahlášeným pobytem na Slovácku, po kterých bylo zveřejněno pátrání.

„Toto číslo se může jevit z pohledu občana jako velmi vysoké. Pátrání policie vyhlašuje z více důvodů, a to na základě rozhodnutí soudu, na základě rozhodnutí policejních orgánů a oznámení občanů, rodinných příslušníků, příbuzných či známých. V poslední kategorii takto evidujeme 7 osob,“ vysvětlil Jaroslav Krejčíř z uherskohradišťské policie.

Z pátrání po pohřešovaných na Slovácku Krejčíř vzpomenul událost z roku 1986. V Uherském Hradišti se ztratil tehdy sedmiletý chlapec, který opustil svého otce v blízkosti řeky Moravy. Sám odešel s jeho souhlasem domů. „Tam však již nedošel, ačkoliv se nejednalo o žádnou velkou vzdálenost – cca jeden kilometr. Pátrací akce po něm byly velkého rozsahu a byly vedeny v městské zástavbě, okolo břehů řeky Moravy, ve staveništích, zda nespadl do nějaké jámy či se neutopil. Závěry nad jeho osudem však nelze s odstupem času nijak prokázat a můžeme se pouze dohadovat nad příčinami jeho pohřešování,“ doplnil Krejčíř.

Na Zlínsku za posledních jedenáct let policisté evidují devět pohřešovaných osob, z nichž dvě již byly prohlášeny za mrtvé. „Nejmladší dívka má sedmnáct let a je nezvěstná od loňského roku. Poslední informace jsou, že odjela do Velké Británie. Dva muže pohřešujeme od roku 1996,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Od počátku roku 1998 až do 15. srpna 2006, co je vedena místní evidence, bylo na Kroměřížsku pohřešováno 482 osob a 1 514 svěřenců výchovných ústavů. „K nim přibylo za poslední rok dalších 24 osob a 297 svěřenců. Obecně se dá říci, že ve většině případů bývá pátrání úspěšné,“ zhodnotila Blanka Králová z kroměřížské policie.

Ta připomněla případ malé holčičky, která se ztratila babičce před obchodním domem Hypernova a nebyla celou noc doma. Vyšetřovatelům se díky svědkům a výpovědím podařilo dostat k rodině, kde holčička přespala. Ti lidé vůbec nenahlásili, že se u nich nachází cizí dítě. Policie pak na druhý den našla děvčátko hrát si v parku,“ popsala Králová.

Jakékoliv informace o hledaných lidech policisté přivítají na lince 158 nebo na kterékoliv služebně.