Své o tom ví i dvacetiletý Tomáš Dvořák ze Zlína: „Byl jsem běhat v lese. Najednou ke mně přiběhli dva psi. Jeden z nich se mi zakousl do nohy. Hned ten večer jsme jeli na pohotovost, rána nevypadala dobře," uvedl napadený mladík.

Ošetření nestačí

„Loni bylo na Zlínsku evidováno 312 osob pokousaných psem," informovala ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Dana Šviráková. V ambulancích traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně ošetří měsíčně 510 pacientů s poraněním, které jim způsobil pes.

„Ať už se jedná o pokousání, nebo škrábnutí zubem třeba u dětí a podobně," prohlásila tisková mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Když je to nutné, lékaři ránu zašijí nebo pacientovi dají injekci proti tetanu.

Ošetřením napadeného člověka to však v některých případech nekončí. Mnohdy se stane, že majitel psa přistupuje k záležitosti nezodpovědně či nechce přiznat, že je jeho vlastníkem. To se stalo i Tomášovi.

„Snažili jsme se kontaktovat majitele psa, ale bylo nám řečeno, že „pes patří k objektu". Nekomunikovali s námi však ani majitelé nemovitosti, u které se událost stala. Teprve po zásahu policie byli ochotní dodat potvrzení od veterináře o vyšetření psa," řekl pokousaný Tomáš.

„Pro majitele psa platí zákonná povinnost, že zvíře musí být do tří dnů vyšetřeno a druhá kontrola musí proběhnout do pěti dnů," vysvětlil veterinární lékař Miroslav Kubec.

„Taktéž mezi povinnosti majitele patří i vakcinace psů proti vzteklině," doplnil veterinář. „I když se na našem území vzteklina již téměř nevyskytuje," dodal.

„Od roku 2004 je Česká republika prohlášena jako země prostá vztekliny," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Zlínského kraje František Mahdalík. Poslední případ vztekliny na Zlínsku byl zaznamenán v listopadu 1999.

I přesto, že se v České republice případy vztekliny nevyskytují, napadený potřebuje doručit ošetřujícímu lékaři protokol veterinárního lékaře o zdravotním stavu psa-útočníka. V opačném případě musí pacient podstoupit nákladnou a bolestivou léčbu. Té se ale zatím naštěstí Tomáš vyhnul.

„Nakonec se podařilo získat od údajných majitelů psa potvrzení, i když nás zarazilo, že bylo vystaveno jiným veterinářem než v prvním případě," uvedl Dvořák.

Ve Zlíně řeší problémy s nezvladatelnými psy hlavně strážníci z městské policie. „Pokud způsobenou škodu majitel psa uhradí, může věc řešit městská policie. Pokud ovšem majitel psa nesouhlasí a nespolupracuje, případ je automaticky předán do správního řízení," sdělila mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová.

Pokuta za 30 000 Kč

„Minulý týden byla přivolána hlídka městské policie ve Zlíně k případu, který se stal v ulici Mostní. Ženě, která psa hlídala, utekl k sousedům," řekla Škubalová. Psovi se zachtělo sousedovy kočky a zakousl ji. Než přijela hlídka, paní se dohodla s majitelem kočky na náhradě škody a omluvila se mu," dodala mluvčí.

Přesto musí oba na městskou policii k dořešení záležitosti. Navíc majitelku psa čeká pokuta za to, že jí pes utekl a způsobil škodu.

„Když zvíře někoho pokouše, musí majitel psa dovést k veterináři. Pokud by toto nařízení ignoroval, může dostat pokutu do výše 1000 korun. Jestliže však jde věc do správního řízení, vystavuje se pejskař pokutě do výše 30 tisíc korun," varovala nezodpovědné majitele psů Škubalová.

Jedna rada na závěr. Pokud máte nezvladatelného psa, je lepší jej zahrnout do pojištění odpovědnosti, což lze sjednat v rámci pojištění domácnosti. „Vztahuje se na veškerá zvířata chovaná k nekomerčním účelům," doplnil Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.